RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Europie. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Litwa jest na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców (fot. Chesnot/Getty Images)
Litwa jest na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców (fot. Chesnot/Getty Images)

Litwa jest na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. Dane dla 30 krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego opublikowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Obecnie więcej przypadków niż u naszego północno-wschodniego sąsiada jest tylko na Cyprze.

Michał Dworczyk: Przekroczyliśmy 15 mln szczepień

Przekroczyliśmy właśnie 15 mln szczepień – poinformował na Twitterze szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wskaźnik zakażeń na Litwie wzrósł w ciągu dwóch tygodni z 576 do prawie 600 na 100 tysięcy mieszkańców. Tylko ostatniej doby odnotowano tam 1136 nowych przypadków patogenu. Tymczasem już prawie jedna trzecia mieszkańców kraju została zaszczepiona przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.

Litewski „paszport możliwości”


Litewskie władze poinformowały również, jak będzie wyglądał i działał tzw. paszport możliwości. Ma to być wirtualny certyfikat, dzięki któremu ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz wszyscy z negatywnym wynikiem testu będą mogli na przykład brać udział w większych zgromadzeniach lub odwiedzać restauracje. „Paszport możliwości” będzie zintegrowany z elektronicznym kontem pacjenta. Dokument zacznie funkcjonować 24 maja i może być stosowany jedynie na terytorium Litwy. Niezależnie od niego, osoby przyjeżdżające z innych krajów, które nie chorowały na COVID-19 lub nie zaszczepiły się w pełni, będą musiały poddać się kwarantannie.

Spośród krajów bałtyckich sytuacja najlepiej wygląda w Estonii. Jeszcze niedawno była ona w czołówce europejskich krajów, w którym dochodziło do największej liczby zakażeń. Obecny wskaźnik to 373 przypadki na 100 tysięcy mieszkańców. Estonia pod tym względem zajmuje 9. miejsce.

Wskaźnik dla Polski wynosi obecnie 191, co oznacza, że nasz kraj zajmuje 20. miejsce w zestawieniu.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjczycy zaniepokojeni indyjskim wariantem SARS-CoV-2. Co z luzowaniem obostrzeń?

źródło:
Zobacz więcej