RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael apeluje do ONZ. Jutro otwarte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa

Władze Izraela wzywają ONZ do potępienia ataków ze Strefy Gazy (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Władze Izraela wzywają ONZ do potępienia ataków ze Strefy Gazy (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Władze Izraela wezwały w czwartek Radę Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do „jednoznacznego potępienia masowych ataków” z palestyńskiej Strefy Gazy.

Wystrzelono ponad 1 tys. rakiet ze Strefy Gazy w Izraelu

Ponad 1 tys. rakiet zostało wystrzelonych od poniedziałku ze Strefy Gazy w kierunku Izraela. 850 przechwyciła tarcza antyrakietowa lub spadło na...

zobacz więcej

„Wzywamy społeczność międzynarodową do jednoznacznego potępienia masowych ataków grup terrorystycznych w Strefie Gazy na izraelskich cywilów i skupiska ludności oraz do poparcia podstawowego prawa Izraela do samoobrony” – napisał w liście Gilad Erdan, ambasador Izraela w USA i przy ONZ.

„Państwo Izrael nie jest zainteresowane eskalacją przemocy. Jednak Izrael ma prawo i obowiązek bronić swojego narodu i suwerenności i będzie nadal stanowczo to robić” – dodał.

List izraelskiego dyplomaty został przekazany do ONZ dzień po tym, jak ambasador Palestyny przy ONZ Rijad Mansur wystosował podobne pismo, w którym napisał, że „społeczność międzynarodowa, w szczególności Rada Bezpieczeństwa, musi bezzwłocznie zażądać od Izraela zaprzestania ataków na palestyńską ludność cywilną”.

Zażądał również, aby Izrael zaprzestał swoich „planów przymusowego wysiedlenia i czystek etnicznych Palestyńczyków w Jerozolimie”.

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, trzecie od poniedziałku, zaplanowano na piątek. W odróżnieniu od dwóch poprzednich, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami z udziałem przedstawicieli Izraela i Palestyny, tym razem będzie ono miało charakter publiczny.

Piątkowa sesja RB ONZ, która odbędzie się w formie wideokonferencji, została zwołana na wniosek Tunezji, Norwegii i Chin.

Czytaj także: Odwołany lot do Izraela. LOT zawiesza połączenie, na jak długo?

 

źródło:

Zobacz więcej