RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagrożenie atakiem Al-Kaidy w Polsce? Co wie ABW

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce ocenia ABW (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, J.Pix/Getty Images)
Poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce ocenia ABW (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, J.Pix/Getty Images)

Propaganda organizacji ekstremistycznych, nawołująca do popełniania czynów o charakterze terrorystycznym, od dawna wskazuje jako cele przedstawicieli organów porządkowych, zarówno związanych z wojskiem jak i siłami policyjnymi – mówi portalowi tvp.info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Komentuje w ten sposób niedawne doniesienia o możliwych atakach Al-Kaidy, przed którymi ostrzeżenia dotarły także do Polski. Na jakim poziomie ewentualne zagrożenie terrorystyczne na terenie naszego kraju określa aktualnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego?

Ostrzeżenie przed zamachami Al-Kaidy w Europie. Polskie służby w stanie gotowości

Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty. Z najnowszych informacji wynika, że ataki na policję planowane są w całej...

zobacz więcej

Jak opisywaliśmy na portalu tvp.info, europejska agencja FRONTEX w notatce przekazanej państwom EU ostrzega przed „możliwym zagrożeniem przeprowadzenia ataków terrorystycznych na funkcjonariuszy policji w krajach zachodnich”. Zagrożenie znane jest od dawna – Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty za zabicie mundurowych.

Propaganda terrorystyczna wymierzona w mundurowych


O zagrożeniu wie polska policja i podejmuje odpowiednie działania – przyznał w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka, podkreślając, że priorytetem jest bezpieczeństwo polskich policjantów, a im mniej szczegółów "w zakresie środków bezpieczeństwa, tym większe bezpieczeństwo możemy zagwarantować".

Ale to nie jedyna formacja, która wie o istniejącym zagrożeniu. W rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn wskazuje, że polskie służby specjalne są świadome zagrożeń wynikających z działalności organizacji terrorystycznych i stale monitorują również ich działania propagandowe. Takim było m.in. wezwanie do zamachów na policjantów, jakie pojawiło się niedawno w czasopiśmie „The Wolves of Manhattan Magazine” zbliżonym do Al-Kaidy. Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych podkreśla przy tym, że jako cel wskazywani są nie tylko policjanci, ale również przedstawiciele organów porządkowych związanych z wojskiem.

Strona promująca propagandę IS zablokowana przez ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowała stronę internetową zajmującą się szerzeniem propagandy terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego –...

zobacz więcej

– Przykładem reakcji na takie odezwy są przeprowadzone ataki na funkcjonariuszy tych formacji w państwach zachodnich. Modus operandi ostatnich ataków w głównej mierze opiera się na zamachach z użyciem noża przez tzw. lone actors. To właśnie do tych osób kierowane są głównie hasła propagandy organizacji terrorystycznych z wykorzystaniem Internetu jako narzędzia radykalizacji – mówi nam Żaryn.

Jak ABW ocenia poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce?


Dodaje przy tym, że na chwilę obecną Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie posiada wiarygodnych informacji, które wskazywałyby na zagrożenie wystąpieniem zamachu w Polsce, wymierzonego w cele cywilne czy też osoby służące w formacjach mundurowych.

– Poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej utrzymuje się na niskim poziomie. ABW stale monitoruje zagrożenie i pozostaje w bieżącym kontakcie ze służbami partnerskimi oraz organizacjami międzynarodowymi, które zajmują się zwalczaniem zagrożeń terrorystycznych – uspokaja rzecznik.

Zobacz także: Razem z 5G przyszła panika i dezinformacja. Chaos „wspiera rosyjską propagandę”

źródło:
Zobacz więcej