RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowo niskie poparcie dla KO. „Grodzki walczy o to, żeby skończyli jak PZPR” [WIDEO]

Rekordowo niskie poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. W sondażu przeprowadzonym po głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy KO popiera zaledwie 12 proc. ankietowanych. – Myślę, że to nie ostatnie słowo Platformy Obywatelskiej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opóźniając ratyfikację walczy o to, żeby spadli poniżej 10 procent poparcia i żeby wyprzedziła ich Lewica. Tym samym staliby się czwartą, a później być może piątą siłą polityczną i skończyli tak jak kiedyś PZPR, nie przekraczając progu wyborczego – powiedział tvp.info poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

Katastrofalny sondaż dla PO. „Wyborcza” zmienia tytuł

W najnowszym sondażu poparcia Platforma Obywatelska zdobyła zaledwie 12 proc. głosów. Jeden z dziennikarzy napisał w sieci, że „Gazeta Wyborcza”...

zobacz więcej

Rekordowo niskie poparcie dla Koalicji Obywatelskiej


„Dziennik Gazeta Prawna” i RMF FM opublikowały w czwartek sondaż United Surveys, z którego wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zdobyłoby 33,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni – 21,9 proc., a Koalicja Obywatelska – na trzecim z wynikiem 12,1 proc. głosów. Tak złych notowań KO nie miała jeszcze od powstania w 2018 roku. W swojej 20-letniej historii Platforma Obywatelska słabiej radziła sobie tylko zaraz po rozpoczęciu działalności. W 2002 roku w sondażach miała bowiem 10 proc. poparcia. W zwycięskich wyborach do Sejmu w 2007 roku PO miała 41,51 proc. poparcia. – Można powiedzieć, że ogłoszono koniec Platformy. Nie mają jednak nawet sztandaru, żeby go wyprowadzić, ani programu, czy dobrego lidera. Notowania spadają, to równia pochyła i nie widać żadnego światełka w tunelu. Jeśli już to jest światełko nadjeżdżającego z naprzeciwka pociągu Hołowni – ocenił poseł Suski z PiS.

Zobacz także: Budka skomentował mizerny wynik sondażu. Zaskakujące słowa lidera PO

Borys Budka: Mamy sondaż, w którym idziemy łeb w łeb z ugrupowaniem Szymona Hołowni


– Sondaże to taki element politycznej gry. Wczoraj ukazał się sondaż, w którym Koalicja Obywatelska zyskała 2 punkty procentowe i to w portalu mało przyjaznym. Wczoraj przeprowadziliśmy badania, w których idziemy łeb w łeb z ugrupowaniem Szymona Hołowni. Co więcej, ponad 80 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej mówi, że dobrą decyzją było niepaktowanie z PiS-em. To była dobra decyzja, że chcieliśmy zabezpieczenia pieniędzy, które należą się Polakom, właśnie przed zachłannością tej władzy – skomentował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Dariusz Wieczorek z Lewicy: Były dwa kłamstwa w retoryce PO


Jeżeli głosuje się przeciwko Unii Europejskiej, jeżeli głosuje się przeciwko środkom dla samorządów, przedsiębiorców, przeciwko 250 mld złotych z Funduszu Odbudowy, które mają trafić do Polski, to wyborcy to bardzo jednoznacznie oceniają. Lewica wprowadzała Polskę do Unii i nie ma zamiaru Polski wyprowadzać z UE, więc głosowaliśmy za ratyfikacją Europejskiego Funduszu Odbudowy. Z drugiej strony mamy kompletny błąd po stronie PO, która kompletnie nie zrozumiała tego procesu. To są środki z Unii Europejskiej, których nie można wykorzystać dowolnie, a jedynie zgodnie z procedurami. Były dwa kłamstwa w retoryce PO. Pierwsze, że to będą pieniądze na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Drugie, że głosowanie przeciwko spowoduje obalenie rządu Mateusza Morawieckiego – mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Duży spadek poparcia dla KO. „Płaci cenę za to, co pokazała w Sejmie”

W ciągu miesiąca poparcie dla Koalicji Obywatelskiej spadło o 6 punktów procentowych – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety...

zobacz więcej

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Sondaże mogą odzwierciedlać niezadowolenie po głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy


– Sondaże, które pojawiają się w tej chwili, mogą odzwierciedlać niezadowolenie wyborców Koalicji Obywatelskiej z zachowania przy głosowaniu dotyczącym Funduszu Odbudowy i ratyfikacji umowy gwarantującej te pieniądze dla całej Unii Europejskiej. Z kilku sondaży widać, że ludzie nie rozumieją kilku sprzecznych decyzji po sobie podjętych i nie oceniają dobrze tego, co zrobiło to ugrupowanie – oceniła posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

Zobacz także: Kolejna sensacja w sondażu. Lewica ostrzy zęby na wyprzedzenie PO

Kolejne odejścia posłów do Polski 2050 Szymona Hołowni?


Gdyby obecne sondaże przełożyły się na wyniki wyborcze, to ponad połowa obecnych posłów KO nie dostałaby się do Sejmu. Czy zwiększyło się zainteresowanie transferami do Polski 2050? – Próbuje mnie pan namówić na zwierzenia, jacy posłowie z Koalicji Obywatelskiej do nas przyjdą. Oczywiście, że rozmowy z politykami z różnych stron sceny politycznej się toczą, ale naszym celem było zbudowanie koła w tym Sejmie, a szerokiego klubu dopiero w następnym. Jeśli będą jednak osoby, które będą pasowały do nas, będą zdeterminowane, to jak najbardziej przyjmiemy je do nas– odpowiedziała posłanka Gill-Piątek z Polski 2050.

Ryszard Czarnecki z PiS: PO na własne życzenie znalazła się w śmiertelnym potrzasku


Były szef PO Grzegorz Schetyna w TVN24 przestrzegał przed tym, żeby PO nie podzieliła losu SLD, który po wymianie liderów na młodszych nie wszedł do Sejmu. W ostatnim sondażu KO i Lewicę dzielą zaledwie 2 punkty procentowe. Czy za chwilę w badaniach opinii publicznej zmieni się podium? – Myślę, że PO jest na równi pochyłej i toczy się po niej coraz szybciej i szybciej. Przedwczoraj rozmawiałem z jednym z liderów SLD, który ma nadzieję, że już niedługo to Lewica będzie na podium, a Platforma będzie na miejscu czwartym. To realny scenariusz. Będzie on też oznaczał kolejne ucieczki do Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, Włodzimierza Czarzastego i Adriana Zandberga. Platforma znalazła się w śmiertelnym potrzasku, ale ten śmiertelny potrzask jest na jej własne życzenie – przekonywał eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej