RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie 9 euro za maseczkę? Śledczy sprawdzają zakupy Bawarii

Prokuratura sprawdza, czy Bawaria kupiła maseczki po zawyżonych cenach (fot. Alexander Pohl/Nur/Getty Images)
Prokuratura sprawdza, czy Bawaria kupiła maseczki po zawyżonych cenach (fot. Alexander Pohl/Nur/Getty Images)

Monachijska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zakupu w marcu 2020 r. maseczek FFP2 przez bawarskie władze związkowe od szwajcarskiej firmy Emix. Sprawdzi, czy osłony kupiono po zawyżonych cenach i czy nieprawidłowo gospodarowano pieniędzmi podatników – poinformowały niemieckie media.

Wicekanclerz Niemiec chce podwyżek cen biletów lotniczych

Wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że zamierza podjąć kroki w kierunku podwyższenia cen lotów w Europie, tak by nie były one tańsze niż...

zobacz więcej

Według „Suddeutsche Zeitung” śledczy z prokuratury pojawili się w środę w siedzibie bawarskiego ministerstwa zdrowia.

Prokuratura oparła swoje postępowanie na art. 266 niemieckiego kodeksu karnego, który dotyczy gospodarowania pieniędzmi podatników. Zajęła się sprawą na wniosek posła SPD Floriana von Brunna.

W transakcji z Bawarią miała pośredniczyć firma „Little Pinguin” należąca do córki byłego polityka z partii CSU Andrei Tandler, która miała również zawrzeć podobne umowy z federalnym rządem oraz władzami Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej firma - jak się szacuje - w ten sposób zarobiła od 34 do 51 mln euro na prowizjach wynoszących od 5 do 7,5 proc., w zależności od umowy.

Łącznie kwota zamówień u firmy Emix od władz centralnych, bawarskich oraz westfalskich wyniosła ponad 683 mln euro. Federalny rząd miał płacić 5,58 euro za maseczkę, Bawaria - 8,90, zaś - jak podały niemieckie media - Nadrenia Północna-Westfalia, która zamówiła 527 200 maseczek, płaciła 9,90 euro za sztukę. „Część zawyżonej ceny, wypłacanej z pieniędzy podatników, została przekazana pani Tadler w postaci opłat maklerskich” – powiedział Brunn.

Czytaj także: Skandal maseczkowy w Niemczech. Córka polityka CSU zbiła fortunę

źródło:

Zobacz więcej