RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To „czarne skrzynki” ciąży. Wstępne wyniki badań ciężarnych szczepionych na COVID-19

Eksperci „idą w kierunku chronienia płodów z pomocą szczepionek, zamiast przed szczepionkami” (fot. L.Barron/Eyepix Group/Barcroft Media/Getty Images)
Eksperci „idą w kierunku chronienia płodów z pomocą szczepionek, zamiast przed szczepionkami” (fot. L.Barron/Eyepix Group/Barcroft Media/Getty Images)

Zespół naukowców z Northwestern University (USA) opublikował wstępne wyniki przeprowadzonego przez siebie badania łożysk kobiet zaszczepionych w trakcie ciąży przeciw SARS-CoV-2. Łożyska nie wskazują na możliwość uszkodzenia.

„Tezy krzywdzące wobec lekarzy i kadry punktu szczepień”. Sprostowanie fake newsa TVN

W dzisiejszym wydaniu „Faktów” TVN przekazano, jakoby w „wielu punktach szczepień” w tym w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym odmawiano...

zobacz więcej

Naukowcy zbadali 84 łożyska pacjentek zaszczepionych oraz 116 - niezaszczepionych. Większość zaszczepionych kobiet otrzymało preparaty firm Moderna i Pfizer, podane w czasie trzeciego trymestru.

– Łożysko można porównać do czarnej skrzynki w samolocie. Jeśli coś złego dzieje się z ciążą, zwykle widać zmiany w łożysku, które pomagają nam rozstrzygnąć, co się stało. Z tego, co możemy powiedzieć, wynika, że szczepionka przeciw COVID nie uszkadza łożyska – mówi prof. Jeffery Goldstein.

– Osiągnęliśmy taki poziom szczepień, że widać już zwlekanie z ich przyjmowaniem i jest ono wyraźniejsze u ciężarnych kobiet. Mamy nadzieję, że zgromadzone dane, choć jeszcze wstępne, mogą zmniejszyć obawy o ryzyko związane z przyjęciem szczepionki w trakcie ciąży – dodaje prof. Emily Miller.

Zakażenie koronawirusem jest niebezpieczne dla ciężarnych


Wcześniej prof. Goldstein i jego zespół opublikował natomiast badanie wskazujące na uszkodzenia łożyska powstające u kobiet, które miały pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Dochodziło do niewłaściwego przepływu krwi między matką i płodem.

Jak zapewnia prof. Miller, ciężarne kobiety zastanawiające się nad szczepieniem powinny uznać, że jest ono bezpieczne. – Idziemy w kierunku chronienia płodów z pomocą szczepionek, zamiast przed szczepionkami– mówi ekspertka. Wykazano już bowiem, że przeciwciała powstające po szczepieniu przedostają się także do organizmu dziecka. – Zanim nie rozpoczną się szczepienia niemowląt, jedynym źródłem przeciwciał przeciwko COVID-19 jest dla nich matka – podkreśla prof. Goldstein.

Czym jest łożysko


Łożysko to, jak wyjaśniają naukowcy, pierwszy organ, który powstaje w trakcie ciąży. M.in. dostarcza płodowi tlen i substancje odżywcze, zastępując rozwijające się jeszcze narządy dziecka.

Posłanka PO zaszczepiła się w ciąży. Zaatakowali ją antyszczepionkowcy

Korzyści z zaszczepienia bez wątpienia przewyższają jednak niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym – powiedziała posłanka Koalicji...

zobacz więcej

Dodatkowo reguluje pracę hormonów i układu odpornościowego oraz skłania organizm matki do przyjęcia płodu.

„Internet zwielokrotnił obawy” odnośnie szczepień


– Internet zwielokrotnił obawy, że szczepienia mogą uruchomić reakcję immunologiczną, która spowoduje odrzucenie płodu przez organizm matki. Ale nasze wyniki pozwalają wierzyć, że tak się nie dzieje – podkreśla prof. Goldstein.

Badacze nie znaleźli także śladów zapaleń łożyska, które mogłyby powstać przy infekcji SARS-CoV-2.

Nie znaleźli żadnego przypadku tego typu, ale zaznaczają, że jest to rzadka przypadłość i prawidłowe badanie pod tym kątem wymaga próby liczącej co najmniej tysiąc uczestniczek.

-> Przeczytaj także: Czy szczepionka przeciwko COVID-19 powoduje niepłodność u kobiet? Eksperci wyjaśniają

źródło:

Zobacz więcej