SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Lekarz: Nie zachowujmy się jak wariaci, bo wciąż jest pandemia

Spacerowicze na Bulwarach Wiślanych w Warszawie (fot. PAP/Albert Zawada)
Spacerowicze na Bulwarach Wiślanych w Warszawie (fot. PAP/Albert Zawada)

Korzystajmy z tego, że są znoszone obostrzenia, ale nie zachowujmy się jak wariaci, bo ciągle jeszcze mamy do czynienia z pandemią – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. W czwartek 13 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3730 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Profesor podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna sukcesywnie się poprawia i należy cieszyć się ze stopniowego znoszenia obostrzeń. –To jest naturalny efekt wygaszania infekcji. Mamy jednak nadal wysoką liczbę zgonów, co jest niepokojące – zauważył Banach.

– Jest ładna pogoda i po tylu miesiącach izolacji chcemy z niej korzystać. Uważniej jednak czytajmy komunikaty, gdzie często dużymi literami pisze się o możliwości zniesienia nakazu o noszeniu maseczek na powietrzu. Rzadziej czytamy „drobnym drukiem”, że nadal powinniśmy zakrywać usta i nos w zamkniętej przestrzeni oraz utrzymywać dystans, a także stosować dezynfekcję – przypomniał.

– Jeśli chcemy wrócić do normalności - aby otwierały się sklepy, kina, teatry - musimy być odpowiedzialni – podkreślił. – Korzystajmy z tego, że są znoszone obostrzenia sanitarne, ale nie zachowujmy się jak wariaci, bo ciągle jeszcze mamy do czynienia z pandemią – zaapelował.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 3 730 nowych zakażeniach koronawirusem i 342 zgonach. W szpitalach przebywa 13 497 chorych z COVID-19, a 1 772 z nich jest podłączonych do respiratorów.

Czytaj także: Skuteczność preparatu Pfizera wobec mutacji koronawirusa. Najnowsze badania 

źródło:

Zobacz więcej