RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie lotnictwo w Portugalii. MON wyjaśnia cel ćwiczeń „tygrysich” eskadr

Ćwiczenie Tiger Meet w bazie Beja w Portugalii (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Ćwiczenie Tiger Meet w bazie Beja w Portugalii (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Celem ćwiczeń w portugalskiej bazie, w którym uczestniczą także polscy lotnicy, jest zwiększenie integracji, współpracy i poziomu wyszkolenia oraz wymiana doświadczeń – podało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak zaznaczył resort, „trwają ćwiczenia NATO Tiger Meet 2021, w których biorą udział piloci i samoloty F-16 Sił Powietrznych RP”.

Błaszczak: Wojsko bierze udział w misjach sojuszniczych wykorzystując F-16

– Wojsko Polskie, wykorzystując samoloty F-16, bierze czynny udział w misjach sojuszniczych – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas...

zobacz więcej

W dwutygodniowych, kończących się w piątek ćwiczeniach, które odbywają się w bazie Beja w Portugalii, uczestniczą lotnicy z Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Szwajcarii i Włoch. Jednostki uczestniczące w obecnej edycji ćwiczeń są wyposażone w samoloty Eurofighter, F-16, F-18, śmigłowce HH-212 i HH-101.

Polskę reprezentują F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego stacjonującej w Krzesinach pod Poznaniem.

Tiger Meet to ćwiczenia, w których od 1961 r. uczestniczą eskadry z państw NATO, mające w herbie tygrysa. Polska 6. eskadra lotnictwa taktycznego uczestniczy w tych spotkaniach od 2011 r. Cykliczne spotkania i wspólne ćwiczenia mają zacieśnić koleżeńskie relacje między personelem „tygrysich” eskadr, służąc zarazem współpracy zgodnej z założeniami Sojuszu. Ćwiczenia są sprawdzianem dla pilotów, uczestniczących we wspólnych misjach, personelu zabezpieczającego misje samolotów, przerzut ludzi i sprzętu.

Tiger Meet to największe tegoroczne lotnicze ćwiczenia NATO. Kończąca się edycja była planowana na 2020 r., została odłożona z powodu pandemii. Kolejne, specjalne spotkanie, na którym zaplanowano obchody jubileuszu 60-lecia NATO Tiger Association, ma się odbyć w październiku w bazie Kleine Brogel w Belgii.

źródło:
Zobacz więcej