RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Uprawiał seks z mężczyznami. Skazano go za „przestępstwo przeciw naturze”

Mężczyzna wygrał batalię prawną (fot. Shutterstock/ungvar)
Mężczyzna wygrał batalię prawną (fot. Shutterstock/ungvar)

Randall Menges miał 18 lat, gdy w latach 90. aresztowano go za odbycie dobrowolnego stosunku homoseksualnego. Mężczyzna został skazany na siedem lat na podstawie obowiązującego w amerykańskim stanie Idaho przepisu dotyczącego „przestępstw przeciwko naturze”. Sąd federalny orzekł właśnie, że nazwisko Mengesa ma zostać usunięte z rejestru przestępców seksualnych.

Twierdził, że koronawirus nie istnieje. Usłyszał wyrok

Na karę więzienia w zawieszeniu skazał we wtorek sąd na Węgrzech mężczyznę, który zaprzeczał istnieniu pandemii koronawirusa – poinformował sąd w...

zobacz więcej

Mężczyzna został zatrzymany w 1993 r. na podstawie zapisu, który stanowi, że „każdy, kto jest winny przestępstwa przeciwko naturze popełnionego z ludźmi lub z jakimikolwiek zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności wynoszącej nie mniej niż pięć lat”.

Powodem aresztowania 18-letniego wówczas Mengesa było odbycie przez niego stosunku seksualnego z dwoma 16-latkami. Stosunek – jak podają amerykańskie media – był dobrowolny, a każda ze stron osiągnęła wiek zgody.

W 1994 r. sąd skazał jednak Mengesa na siedem lat więzienia. Po wyjściu na wolność mężczyzna musiał zarejestrować się jako przestępca seksualny.

Z czasem Menges przeniósł się do Montany. Tam ponownie chciano zarejestrować go jako przestępcę seksualnego, ponieważ – jak wyjaśniali urzędnicy – został on wcześniej zarejestrowany w Idaho. W grudniu mężczyzna wniósł sprawę do sądu.

Adwokat Mengesa argumentował, że Montana próbowała przerzucić odpowiedzialność na inny stan. Stwierdził również, że sprawa ta ma związek z utrzymującymi się od dawna „homofobicznymi zakazami”. – Jestem oburzony, że w 2021 r. mamy w zasadzie rejestr seksu gejowskiego – powiedział prawnik na sali sądowej.

Jak zaznacza portal stacji NBC News, obecnie czyn Mengesa nie zostałby uznany za przestępstwo podlegające aresztowaniu, ponieważ w 2003 r. Sąd Najwyższy orzekł, że przepisy dotyczące sodomii, które zazwyczaj zakazują seksu oralnego i analnego, są niezgodne z konstytucją. Stan Idaho nadal wymaga jednak, aby w rejestrze znajdowały się nazwiska osób skazanych przed ogłoszeniem tego orzeczenia.

We wtorek Menges wygrał batalię prawną – zgodnie z orzeczeniem sądu federalnego jego nazwisko ma zostać usunięte z rejestru do 21 maja. Nakazano także wyczyścić akta, które zawierają informacje, że kiedykolwiek podlegał on rejestracji jako przestępca seksualny.

źródło:
Zobacz więcej