RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rocznica urodzin rtm. Witolda Pileckiego. Uroczystość na warszawskim Żoliborzu [WIDEO]

Polska ze względu na swoje geopolityczne położenie od 10 wieków, mogła istnieć i rozwijać się także w tym tragicznym XX wieku tylko dlatego, że miała tak wiernych i dzielnych synów o tak niebywałej odwadze, jak rotmistrz Pilecki – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Hiszpański dziennik o rtm. Pileckim: „Odegrał kluczową rolę”

„Rotmistrz Witold Pilecki i członkowie polskich organizacji podziemnych odegrali kluczową rolę w przekazywaniu aliantom informacji o nazistowskich...

zobacz więcej

W czwartek pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu odbyły się uroczystości upamiętnienia 120. rocznicy jego urodzin.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał, że rotmistrz Pilecki jest uważany za jednego z najodważniejszych ludzi w historii państwa i narodu polskiego. – Jeśli spokojnie pochylimy się nad dziejami państwa polskiego i nad historią narodu polskiego, to musimy dojść do przekonania, że ludziom takim, jak rtm. Witold Pilecki zawdzięczamy nasze istnienie i nasz byt również dzisiaj w niepodległym państwie, suwerennym narodzie – podkreślił.

W ocenie Czarnka „Polska ze względu na swoje geopolityczne położenie od 10 wieków mogła istnieć i rozwijać się także w tym tragicznym XX wieku tylko dlatego, że miała tak wiernych i dzielnych synów o tak niebywałej odwadze, jak rtm. Pilecki". – Tę odwagę musimy pokazywać młodym pokoleniom – dodał.

Zobacz także: 120. rocznica urodzin rotmistrza. Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki bohaterem Netflixa? Ciekawa inicjatywa posłów

„Zachęcamy Netflixa do stworzenia produkcji przedstawiającej polskich bohaterów wojennych” – piszą w sieci posłowie Porozumienia. – Nasz pomysł...

zobacz więcej

120 lat temu przyszedł na świat jeden z najznamienitszych synów narodu polskiego, jeden z najodważniejszych rycerzy niepodległej Rzeczpospolitej – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jak dodał, „rotmistrz Witold Pilecki przez całe życie wierny był tej zapisanej przez wieki w dziejach maksymie »miłość ojczyzny najwyższym prawem«”. – Był Witold Pilecki wierny hasłu, które znajduje się na sztandarach Wojska Polskiego wolnego i dumnego – bóg, honor, ojczyna, ale był też rtm. Pilecki uosobieniem trzech cnót, które wyznaczają drogę chrześcijan ludzi wolnych i wierzących głęboko. Był człowiekiem, dla którego trzy cnoty, wiara nadzieja i miłość były najważniejsze, były drogowskazem – dodał.

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski mówił, że „z punktu widzenia obecnego pokolenia Witold Pilecki jest przede wszystkim zobowiązaniem, abyśmy o nim opowiadali w kontekście polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów”. – Rzucił on wyzwanie obu totalitaryzmom i nie bał się politycznego zła – dodał. Dyrektor poinformował, że dzięki Instytutowi odkrył metrykę chrztu Pileckiego, która była w archiwach rosyjskich.– Stwierdza ona, że 30 kwietnia 1901 r. według kalendarza juliańskiego Witold Pilecki przyszedł na świat, a więc 13 maja 1901 r. według obecnego kalendarza – wyjaśnił.

MON zgłosiło prokuraturze kartonowy czołg. Jest opinia eksperta

Sprawa trafiła do prokuratury w Warszawie. We wniosku poinformowano o możliwości znieważenia funkcjonariusza publicznego. – Moim zdaniem mamy tu...

zobacz więcej

Przedstawiciel biskupa polowego WP ks. komandor Janusz Bąk, ks. Jan Sikorski i ks. Paweł Piotrowski odmówili wspólnie modlitwę.

Wiązanki pod pomnikiem Pileckiego złożyli m.in. zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk, szef kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarczyk w imieniu marszałek Elżbiety Witek, Szef UdSKiOR złożył wieniec w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości uhonorował dzieci rotmistrza – Zofię Pilecką–Optułowicz i Andrzeja Pileckiego medalami „Pro Bono Poloniae” za upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewienie postaw patriotycznych w Polsce oraz poza granicami kraju.

źródło:
Zobacz więcej