RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ks. Kawecki: Wszyscy mówiliśmy, że Jan Paweł II będzie święty

Wszyscy mówiliśmy wtedy, że to święty człowiek, choć daleko mu jeszcze było do śmierci i do kanonizacji – tak Jana Pawła II wspomina ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W rozmowie z portalem tvp.info powiedział, że to „jedna z najważniejszych postaci XX i XXI wieku”. W czwartek przypada 40. rocznica zamachu na papieża.

40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Zawsze emanowała od niego świętość”

W czwartek mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II i 104. rocznica objawień fatimskich. Swoje ocalenie papież przypisywał właśnie Matce Bożej z...

zobacz więcej

– Znałem Jana Pawła II od dawna, ponieważ jestem z jego pokolenia. Byłem młodzieńcem, kiedy go poznałem. Potem w trakcie moich studiów w Rzymie i dzięki mojej częstej obecności w Watykanie wielokrotnie miałem możliwość spotykania Jana Pawła II prywatnie, m.in. podczas audiencji – powiedział duchowny dla portalu tvp.info

– Tworzyła się wokół niego aura świętości, dobra, piękna. Było też przekonanie o własnej wewnętrznej niedoskonałości, kiedy się konfrontowało z białą sutanną papieską, za którą kryło się autentyczne święte życie – stwierdził ks. Kawecki.

„To taki wymiar wiary, nadziei i miłości”. Watykanistka o trzech papieżach [WIDEO]

Obecność Jana Pawła II w Polsce była „rewolucją nadziei” – określiła portugalska dziennikarka Aura Miguel w wywiadzie dla portalu tvp.info,...

zobacz więcej

Miasto zamarło


– Jego życie było nienaganne, choć go nie oszczędzało. On przeszedł swoją drogę – od sieroctwa, od wojny, od ciężkiej pracy w fabryce, przez czas studiów, komunistycznego prześladowania księdza, biskupa, kardynała, aż po wybór na papieża – zaznaczył profesor z UKSW.

Ks. Kawecki wspominał też zamach na Ojca Świętego. – Byłem wtedy w Krakowie. Pamiętam, że miasto zamarło. Ludzie wypełnili spontanicznie kościoły i przez całą noc trwali na czuwaniu – opowiedział portalowim tvp.info.

„Papież miał umrzeć”. Nowa książka o zamachu na Jana Pawła II

Prawda na temat zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. pozostaje ukryta. Wiadomo jednak, że tego dnia „Papież miał umrzeć”. To główna teza...

zobacz więcej

Duchowny ocenił, że „to było coś więcej niż zaatakowanie papieża”. – To był zamach na niewinny świat dobrych ludzi, na świętość – określił.

Zamach w dniu wspomnienia Matki Bożej Fatimskiej


Ks. Kawecki przypomniał, że do zamachu doszło w 64. rocznicę objawienia fatimskiego. – Nieprzypadkowo. [Uratowanie papieża] to była manifestacja Bożego miłosierdzia przez wstawiennictwo Maryi. Zresztą papież sam był tego świadom i o tym mówił wielokrotnie – przypomniał.

– To była macierzyńska opieka nad papieżem. To było cudowne uratowanie. Prawdopodobnie papież nie powinien dalej żyć po destrukcji, której dokonała kula w jego organizmie. Również to, że Ali Agca pudłował z tak bliskiej odległości, mieści się w granicach cudu – stwierdził duchowny.

Dodał, że „zamach zwrócił jeszcze większą uwagę na przesłania z Fatimy”. – Zwrócił uwagę świata na rolę i znaczenie Matki Bożej Fatimskiej, która wzywa do pokoju, do nawrócenia, do pokuty i do przemiany serca” – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info ks. Kawecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej