RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grodzki zlecił ekspertyzę nie na temat? Wicemarszałek Senatu ujawnia dokument

Tomasz Grodzki opóźnia prace Senatu ws. Funduszu Odbudowy (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images, Twitter.com/MarekPek)
Tomasz Grodzki opóźnia prace Senatu ws. Funduszu Odbudowy (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images, Twitter.com/MarekPek)

Politycy PiS i profesorowie prawa twierdzili, że Senat nie może dopisać poprawek do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Innego zdania był jednak marszałek Senatu Tomasz Grodzki z PO, który powoływał się na opinie ekspertów. „Doradcy marszałka przygotowali ekspertyzę nie na temat” – alarmuje teraz Marek Pęk (PiS).

Radni pytają, gdzie zniknął Trzaskowski. Udało nam się dowiedzieć

Rafał Trzaskowski odwiedzał ostatnio m.in. Sopot, Rzeszów, Olsztyn, Szczecin i Zieloną Górę. Radni PiS podkreślają, że w czwartek w Warszawie...

zobacz więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował, by Senat zajął się ratyfikacją Funduszu Odbudowy  dopiero 27 maja, choć mógłby już na obecnym posiedzeniu.

Polityk chce też wprowadzić do ratyfikacji poprawki, zwłaszcza, że były one proponowane już w Sejmie, choć nie zostały przyjęte. Jednak zdaniem przedstawicieli PiS oraz rządu, składanie poprawek do ratyfikacji jest niezgodne z prawem.

Zobacz także:  Ogromna presja na Grodzkiego. „Nie rozumiem tego ciśnienia”

Podobną opinię przedstawił ostatnio autorytet opozycji,  były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego i ekspert prawa europejskiego prof. Stanisław Biernat. Ocenił, że ustawa ratyfikacyjna powinna składać się jedynie z dwóch artykułów: wyrażenia zgody i daty wejścia w życie.

Kolejna sensacja w sondażu. Lewica ostrzy zęby na wyprzedzenie PO

Najnowszy sondaż pokazuje, że Lewica traci już do Platformy tylko 2 pkt. proc. Jeśli wyprzedzą partię Borysa Budki, spadnie ona na czwarte miejsce...

zobacz więcej

Teraz ważny głos w sprawie zabrał wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Polityk Prawa i Sprawiedliwości napisał: „Doradcy marszałka Tomasza Grodzkiego przygotowali ekspertyzę na temat dopuszczalności poprawek do ratyfikacji umowy międzynarodowej – czyli nie na temat – ratyfikujemy Decyzję Rady UE”.

Jak ocenił, „w doktrynie nie ma najmniejszych wątpliwości, że w takim przypadku niedopuszczalne są jakiekolwiek zmiany.”

Zobacz także:  Marszałek Grodzki straci stanowisko? „To namiastka polexitu”

Wpis Pęka skomentowała już m.in. Genowefa Grabowska, profesor nauk prawnych i była europosłanka. „Czyżby marszałek nie zauważył, że ratyfikacja dotyczy decyzji Rady UE, a nie umowy?” – zapytała. „Zlecił opinię nie na temat? A może teraz czeka na właściwą opinię i stąd zwłoka” – dodała Grabowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej