RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzieci wracają do szkół. „Nie trzeba się obawiać horroru typu codziennie klasówka”

Od 29 maja szkoły będą otwarte dla wszystkich uczniów (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Od 29 maja szkoły będą otwarte dla wszystkich uczniów (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Nie ma powodu, by straszyć powrotem do szkoły i obawiać się jakiegoś horroru typu klasówka każdego dnia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jak podkreślił, priorytetem jest odbudowa relacji. Wiceminister zapowiedział również program nieobowiązkowych zajęć wspomagających.

Kwestia podwyżek dla nauczycieli. MEiN wysłało propozycje związkom

Przed momentem wysłaliśmy organizacjom związkowym i samorządowym propozycje kierunkowe, dotyczące uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela poprzez...

zobacz więcej

Od 15 maja uczniowie klas IV-VIII i szkół średnich będą uczyć się w trybie hybrydowym. Z kolei od 29 maja szkoły będą otwarte dla wszystkich uczniów.

Wiceminister Nauki i Edukacji Dariusz Piontkowski w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 przekonywał, że uczniowie nie powinni bać się powrotu do szkół.

„Nie ma powodu, by straszyć powrotem do szkół”


– Nie ma powodu, by straszyć powrotem do szkoły i obawiać się jakiegoś horroru typu klasówka każdego dnia, bo nie pozwalają na to przepisy wewnętrzne szkół określające, że mogą odbywać się maksymalnie dwie klasówki tygodniowo – mówił Piontkowski.

– Uważam, że większość nauczycieli jest rozsądna i zdaje sobie sprawę, że potrzebna jest odbudowa relacji, potem powrót do systematycznej nauki, powtórzenia części materiału, który mógł sprawiać trudności – dodał.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. W czwartek 13 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3730 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Na początek odbudowa relacji


– Większość nauczycieli zacznie od budowy relacji, od pytań jak uczniowie się czują, podejmą próby ponownej integracji klasy. W I klasach szkół ponadpodstawowych będzie to wręcz koniecznością, bo ta młodzież przecież praktycznie się nie zna. Ale też nie trzeba przez najbliższe tygodnie zajmować się tylko relacjami. Jeśli nauczyciel, wychowawca uzna, że te podstawowe zachowania społeczne są odbudowane, może spokojnie przejść do realizacji funkcji dydaktycznej – zapowiedział wiceminister.

Pytany o to jakie są szanse na odrobienie zaległości, Piontkowski, stwierdził, że „część uczniów rzeczywiście miała ogromne kłopoty z samodyscypliną, koncentracją, samodzielną nauką nawet przy wsparciu internetowym nauczyciela”.

– Część zaś bardzo dobrze się w tym odnalazła. Zdajemy sobie sprawę, że generalnie trudniej było posiąść ten poziom wiedzy, co w systemie stacjonarnym – zauważył.

Zobacz także: Osoby, które dostały pierwszą dawkę, mogą przyspieszyć termin drugiej

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. W czwartek 13 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3730 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

– Dlatego zaproponowaliśmy jeden z czterech programów, które ma służyć odbudowie przynajmniej części tej wiedzy, której uczniom być może nie udało się zdobyć. To program zajęć wspomagających, który jest w trakcie prac parlamentarnych i na który przeznaczyliśmy 187 mln zł – powiedział wiceminister.

– To będą zajęcia dobrowolne, ale warto będzie z nich skorzystać. Jeśli uda się szybko uporać z tym w parlamencie, mamy nadzieję, że pierwsza część tych zajęć uda się uruchomić jeszcze przed wakacjami. A większą część już w nowym roku szkolnym – wyjawił Piontkowski.

Jak poinformował wiceminister edukacji i nauki, pomoc psychologiczna nie zniknęła ze szkół w czasie pandemii i nauczania zdalnego.

Pomoc psychologiczna


– Poradnie pedagogiczno-psychologiczne przez większość tego czasu funkcjonowały w trybie stacjonarnym, pedagodzy i psycholodzy byli dostępni w szkole. Zdajemy sobie jednak sprawę, że część uczniów będzie potrzebowała dodatkowej pomocy. Dlatego uruchomiliśmy dodatkowy program tylko temu poświęcony – poinformował Piontkowski.

źródło:
Zobacz więcej