RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Polska chce wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym

Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że za kilka dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu zostanie przedstawiona kontynuacja programu mającego na celu wsparcie polskich rodzin.

Prezentacja programu PiS najprawdopodobniej w sobotę

Najprawdopodobniej w najbliższą sobotę nastąpi prezentacja „Polskiego Ładu”, czyli nowego programu PiS. Następnie planowany jest objazd...

zobacz więcej

W czasie międzynarodowej konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA szef polskiego rządu powiedział, że „rodzina jest absolutnie podstawową komórką społeczną”.

– To w niej wykuwają się pierwsze wyobrażenia, pragnienia. To tam rodzi poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilności, miłości – zaznaczył premier. Jak dodał, „Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym”.

Międzynarodowy Dzień Rodziny niech będzie symbolem i sygnałem posłanym całemu światu, że dla nas rodzina jest fundamentem, – wskazał szef rządu. Zwrócił uwagę, że w III RP rodzina była traktowana po macoszemu.

– Ta polityka Polski zdziecinniałej, jakby powiedział Brzozowski, czy Polski pogodnego dogasania, albo – jak mówiliśmy my czy niektórzy komentatorzy – „ciepłej wody w kranie”, to była droga donikąd – ocenił premier.

Morawiecki we francuskiej gazecie zapowiada „nowy ład w podatkach w UE”

Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, „to nie był przypadek, że w 2015 r. zmieniliśmy nazwę z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z tym akcentem podstawowym na rodzinę”.

Przyznał, że bardzo ważne są piękne chęci i szlachetne idee oraz wola polityczna, ale „bez zdolności do finansowej przebudowy architektury państwa byłyby jak niedokończony dom, bez możliwości zamieszkania”.

Morawiecki 
powiedział, że „prawdziwym fundamentem i rewolucyjną zmianą był program, który mógł zadziać się dzięki przebudowie albo mówiąc wprost – naprawie systemu finansów publicznych". – Ten system był dziurawy jak durszlak – ocenił premier.

Przeczytaj też: Za dużo pieniędzy na 500 Plus? Balcerowicz: Hucpa

Klin podatkowy może się zmienić. Co z VAT i CIT?

Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym – powiedział podczas...

zobacz więcej

Zaznaczył, że „przed 2015 r. nie było pieniędzy, bo nikt nie zadał sobie trudu, żeby doprowadzić do jego usprawnienia, uszczelnienia”.

Podkreślił, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawy przystąpił do tych prac i pozyskał dodatkowe źródła finansowania do walki z patologiami rynków, patologiami systemu finansów publicznych”.

– Dzięki temu rozpoczęliśmy nasz program, którego kontynuacje przedstawimy za parę dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu – podkreślił.

Polski Ład


Zaznaczył, że rodzina to promocja wartości, życia, rodzin wielodzietnych. – Bo rodzina jest obok państwa jako takiego najlepszym wynalazkiem ludzkości. To właśnie w rodzinie pod osłoną państwa rodziły się najlepsze idee, wynalazki – mówił.

– Kładziemy ogromny nacisk i będziemy dalej dbali o to, aby podstawowe cele, potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone w budżecie, regulacjach, w polityce państwa polskiego i UE. Chcemy promować rodzinę w ramach UE, to dla nas jeden z podstawowych celów polityki społecznej na forum UE – zapewnił.

Prezydent spotkał się z premierem. Rozmawiali o KPO i Nowym Ładzie

Odbyło się konsultacyjne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim dotyczące Nowego Polskiego Ładu oraz Krajowego Planu...

zobacz więcej

Morawiecki mówił, że Polska szczyci się polityką promocji rodzin. – Rodzin, w których dzieci mogą być wychowywane w spokoju, bezpieczeństwie, miłości; mogą być kształcone, rozwijać się, kształtować swoje talenty – powiedział.

Premier zachęcał też samorządy do promowania rodzin. W tym kontekście wskazał na ulgi dla rodzin – na komunikację publiczną, na wejścia do różnego rodzaju instytucji, oceniając, że to bardzo ważna rzecz. – Chcemy wspierać te programy – przyznał Morawiecki.

Promocja rodziny: premier namawia samorządy do współpracy


– Niech samorządy ręka w rękę z państwem i organizacjami pozarządowymi wypełniają tę niezwykle ważną funkcję, jaką jest promocja życia w rodzinie – dodał.

źródło:

Zobacz więcej