SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kolejna sensacja w sondażu. Lewica ostrzy zęby na wyprzedzenie PO

Sondaż. Maciej Gdula i Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Sondaż. Maciej Gdula i Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Najnowszy sondaż pokazuje, że Lewica traci już do Platformy tylko 2 pkt. proc. Jeśli wyprzedzą partię Borysa Budki, spadnie ona na czwarte miejsce w badaniach opinii publicznej. – Nie są już liderem opozycji – mówi portalowi tvp.info Maciej Gdula, poseł Lewicy. Ocenia, że ci, którzy po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy wieszczyli jego ugrupowaniu polityczną porażkę, zupełnie rozminęli się z odczuciami wyborców. – To w PO pojawiają się pęknięcia i dyskusje – stwierdza oceniając sondaż.

Radni pytają, gdzie zniknął Trzaskowski. Udało nam się dowiedzieć

Rafał Trzaskowski odwiedzał ostatnio m.in. Sopot, Rzeszów, Olsztyn, Szczecin i Zieloną Górę. Radni PiS podkreślają, że w czwartek w Warszawie...

zobacz więcej

PiS – 33 proc., Polska 2050 – 22 proc., Koalicja Obywatelska – 12 proc., Lewica – 10 proc. Takie przybliżone dane dotyczące preferencji wyborczych Polaków pokazuje najnowszy sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Okazuje się więc, że Platforma Obywatelska już nie tylko przegrała rywalizację z Szymonem Hołownią, ale za chwilę może spaść z politycznego podium kosztem Lewicy. Tylko w ciągu miesiąca stracili w sondażu aż 6 pkt. proc.

Zobacz także:  Wałęsa ujawnił, ile ma na koncie. „Wcześniej pieniądze same przychodziły”

Sondaż. Co zmieniło starcie o unijne pieniądze?


– Ci, którzy wieszczyli, że po głosowaniu ws. miliardów euro dla Polski Lewica spadnie pod próg wyborczy, rozminęli się z odczuciami wyborców, którzy pozytywnie ocenili nasze decyzje – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Maciej Gdula.

Poseł Lewicy ocenia, że „Platforma ostatnio nie ma dobrej passy, przede wszystkim jeśli chodzi o konsekwencję w uprawianiu polityki”. Pokazuje to nie tylko ostatni sondaż.

Duży spadek poparcia dla KO. „Płaci cenę za to, co pokazała w Sejmie”

W ciągu miesiąca poparcie dla Koalicji Obywatelskiej spadło o 6 punktów procentowych – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety...

zobacz więcej

– Z jednej strony chcą jedności opozycji, ale z drugiej – ostro atakują Lewicę. To nie podoba się wyborcom opozycji, którzy chcą współpracy. Jeżeli chcemy pokonać PiS, nie zrobimy tego rzucając się na siebie. Musimy uwzględniać różnice między nami i traktować się po partnersku. PO nie jest już liderem opozycji. Powinni to przełknąć i zacząć współpracę z innymi siłami opozycyjnymi – uważa Gdula.

„Hołowni nie opłaca się współpraca z PO”


Kolejni politycy PO uciekają do Szymona Hołowni, a w samej Platformie pojawia się kryzys przywództwa. Parlamentarzyści piszą listy z apelami o zmianę strategii ugrupowania, a w prywatnych rozmowach spekulują, kto mógłby zastąpić Borysa Budkę. Czy, chcąc ratować sytuację, PO wejdzie w sojusz z Polską 2050?

Zobacz także:  Marszałek Grodzki straci stanowisko? „To namiastka polexitu”

– Na pewno Szymonowi Hołowni nie opłaca się współpraca z PO. Jego projekt ma być nowym otwarciem, a ich lider ma być nowym pomysłem na politykę, nowym stylem, mniej zorientowanym na konflikt. Platforma do tego nijak nie pasuje – uważa Gdula. Jak zaznacza, ugrupowanie Budki to „partia z przeszłością i silnie występująca przeciwko Prawu i Sprawiedliwości”.

Polityk PO uderza w lewicę. „Są większym zagrożeniem niż populiści”

Bartłomiej Sienkiewicz ocenił, że „jesteśmy świadkami wydrążania duszy liberalnej przez lewicę, co wydaje się o wiele groźniejsze niż twarda...

zobacz więcej

– Te dwie partie mają zupełnie inny profil, chociaż są opozycyjne. W samej PO chyba rzeczywiście pojawiają się pęknięcia i dyskusje, w którą stronę zmierzać. To trafna diagnoza, że nie wiadomo, jaki profil ma to ugrupowanie. Jeśli chcą mieć trwałe miejsce na scenie politycznej, muszą ten profil wyraźnie zdefiniować. Jeśli cały czas będą chcieli złapać wszystkich, czyli prawicę, lewicę i liberałów, to się to dla nich źle skończy – podkreśla.

Nowy sondaż. Dobry czas Lewicy?


W rozmowie z portalem tvp.info polityk Lewicy stwierdza, że Platformę czeka więc kolejny wewnętrzny spór. Nurt postępowy będzie walczył z tym, który chce powrotu do konserwatywnych korzeni. – Niezależnie, w którą stronę pójdą, my nie będziemy zmieniali swojej taktyki – zapewnia.

Zobacz także:  Prezentacja programu PiS najprawdopodobniej w sobotę

Macieja Gdulę pytamy o opinię politologów, którzy uważają, że ostatnie starcia z PO skonsolidowały Lewicę. Trzy różne frakcje (SLD, Wiosna, Razem) musiały odłożyć podziały na bok i wspólnie stawić czoła politycznym oponentom.

– Nie mam wrażenia, że Lewica była jakoś bardzo podzielona. Gdy zbudowaliśmy wspólny klub, wieszczono nam, że ten projekt szybko się rozpadnie i możliwe, że nie dotrwamy do świąt. Tymczasem już prawie dwa lata jesteśmy razem w Sejmie, sprawnie i solidarnie działamy. To dobra wskazówka dla tego, jak mogłaby wyglądać opozycja. Ludzie dobrze nas oceniają, bo nie tylko gadamy o współpracy, ale potrafimy to robić. Opozycja powinna się od nas tego uczyć – podsumowuje Gdula.

źródło:
Zobacz więcej