RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska Lokomotywa na wodór. Trafi do Orlen Koltrans

Lokomotywa SM42 6Dn jest manewrową lokomotywą 4–osiową (fot. Pesa Bydgoszcz)
Lokomotywa SM42 6Dn jest manewrową lokomotywą 4–osiową (fot. Pesa Bydgoszcz)

Realizacja projektu lokomotywy z napędem wodorowym, powstającej w Pesie Bydgoszcz jest zaawansowana w 70 proc. Pojazd powstaje na bazie manewrowej lokomotywy spalinowej SM42 i jest przeznaczony dla Orlen Koltrans – poinformował w środę szef zespołu PR fabryki Maciej Grześkowiak.

PKN Orlen podał wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. Obajtek mówi o przyszłości

Grupa PKN Orlen zanotowała w pierwszym kwartale tego roku 1,88 mld zł zysku netto przy 24,6 mld zł przychodów – poinformowała spółka. Grupa...

zobacz więcej

O projekcie na kongresie Impact'21 mówił prezes Pesy Krzysztof Zdziarski. Po raz pierwszy została tam publicznie zaprezentowana wizualizacja powstającej lokomotywy z napędem wodorowym.

„Trwają prace związane z zabudową konstrukcji, do naszych zakładów w Bydgoszczy dotarły również kluczowe komponenty, w tym ogniwa wodorowe. Premiera lokomotywy wodorowej Pesa odbędzie się we wrześniu podczas tegorocznych Targów Kolejowych Trako. Lokomotywa wodorowa Pesa powstaje na bazie lokomotywy manewrowej SM42. Jest realizowana we współpracy z PKN Orlen i Orlen Koltrans. Pesa pozyskała również wielu partnerów technologicznych wspierających ten projekt, m.in. ABB i TSA” – podał w komunikacie Grześkowiak.

Zobacz także: Prąd prosto z farmy. Rośnie zainteresowanie zakupem zielonej energii 

Lokomotywa będzie miała zachowaną pierwotną charakterystykę trakcyjną, czyli będzie mogła ciągnąć składy do nawet 3200 ton.

Przejęcie PGNiG przez Orlen: Wniosek już w UOKiK

PKN Orlen poinformował o zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiaru koncentracji poprzez przejęcie PGNiG. Jak podkreślił...

zobacz więcej

Lokomotywa SM42 6Dn jest manewrową lokomotywą 4–osiową z silnikami trakcyjnymi o mocy 4x180kW. Przeznaczona jest szczególnie na rynek polski, ponieważ zastosowane rozwiązania konstrukcyjne uwzględniają specyficzne warunki polskiej infrastruktury kolejowej.

W pojeździe zastosowane zostaną zbiorniki wodoru – 175 kg, baterie trakcyjne typu LTO 167,6 kWh i ogniwa o mocy 2x85 kW. „Pesa pracuje również nad implementacją napędu wodorowego do pasażerskich pojazdów szynowych” – zaznaczył Grześkowiak.

Jak powiedział podczas Impact '21 prezes Pesy Krzysztof Zdziarski, prace nad projektem lokomotywy z napędem wodorowym trwały dwa lata.

Zobacz także: Sasin: 50 proc. udział Skarbu Państwa w połączonym Orlenie, Lotosie i PGNiG 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej