RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rekrutacja na astronautów. ESA zachęca kobiety

Europejska Agencja Kosmiczna namawia kobiety, aby kandydowały na astronautki, mówi nowy dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. Agencja ma w planach wysłać je na Marsa.

Pierwszy taki spacer w kosmosie. Trump rozmawiał z astronautkami

Po raz pierwszy w historii NASA kobiety przeprowadzają samodzielny spacer kosmiczny. Odbywa się on w ramach montażu na stacji kosmicznej....

zobacz więcej

– Zachęcamy szczególnie kandydatki, bo mamy więcej mężczyzn niż kobiet jako astronautów – mówił nowy dyrektor generalny ESA podczas wideokonferencji z telewizją Eesti Rahvusringhääling.

– Szukamy więc młodych ludzi z wieloma talentami i umiejętnościami – zaznaczył Aschbacher. Rekrutacja trwa do 28 maja. Szczegóły dotyczące składania aplikacji można znaleźć na stronie internetowej ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać na Marsa pierwszą astronautkę, ale zależy to od politycznej woli państw członkowskich agencji kosmicznych. Jak zaznaczył Aschbacher, również na Księżycu musi pojawić się europejski astronauta. Potrzeba tu jednak współpracy między ESA a amerykańskim partnerem – agencją kosmiczną NASA.

– Nie mamy jeszcze umowy, która wysłałaby europejskiego astronautę na Księżyc, ale negocjujemy to z agencją NASA. To międzynarodowa współpraca. To samo w przypadku Marsa – podkreślił dyrektor generalny ESA.

Zobacz także: Sojuz z astronautami na pokładzie wystartował na ISS


Są chętni na misje kosmiczne? Można sporo zarobić

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie 31 marca rekrutację chętnych na misje kosmiczne. Górna granica wieku kandydatów to 50 lat. Jak...

zobacz więcej

W jego opinii ruch kosmiczny staje się coraz trudniejszy, dlatego nadchodzi pora, aby zacząć go regulować. Zwrócił uwagę, że szczególnie ważne jest unikanie kolizji między statkiem kosmicznym a satelitami oraz różnymi kosmicznymi śmieciami. Takie regulacje wymagają umów międzynarodowych.

Odpadki kosmiczne to obiekty powstałe w wyniku działań człowieka, które pozostają na orbicie okołoziemskiej i nie wykonują już żadnych zadań.

Josef Aschbacher wskazał też na inny obszar, w którym potrzebny jest szybki rozwój. Jest to cyberbezpieczeństwo w technologii kosmicznej. Ma ono zapobiegać włamywaniu się hackerów do systemów sterowania satelitami i przemieszczaniu ich w dowolnym momencie.

Zobacz także: Spacer kosmiczny astronautów NASA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej