RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Holandia. Wysoka kara dla państwowego banku za pranie pieniędzy

Holenderski państwowy bank zapłaci za pranie pieniędzy (fot. Shutterstock)
Holenderski państwowy bank zapłaci za pranie pieniędzy (fot. Shutterstock)

Należący do państwa holenderski bank ABN Amro zanotował w pierwszym kwartale 2021 r. 54 mln straty. Jest to związane z karą 480 mln euro, jakie musiał zapłacić za pranie pieniędzy.

Inflacja w USA. Jest efektem... wychodzenia z kryzysu

W Stanach Zjednoczonych przyspieszyła inflacja. Według najnowszych danych w kwietniu średnie ceny wzrosły w stosunku rocznym o ponad 4 procent....

zobacz więcej

Trzeci co do wielkości bank w Niderlandach zawarł w zeszłym miesiącu ugodę z prokuraturą,  na mocy której został zobowiązany do zapłacenia wysokiej kary w związku z praniem pieniędzy.

Wprawdzie w pierwszym kwartale bank osiągnął 426 mln euro zysku, jednak konieczność wpłacenia do budżetu państwa 480 mln euro spowodowała zamknięcie trzech miesięcy stratą.

Już w 2019 roku dziennik „De Telegraaf” ujawnił, że holenderskie firmy, mające rachunki w ABN Amro, brały udział w transferze ponad 100 mln euro łapówek, przekazywanych przez brazylijską firmę Odebrecht urzędnikom i partiom politycznym w krajach Ameryki Południowej.

Bank dobrowolnie poddał się karze


Spekulowano wówczas, że sprawa może zakończyć się postawieniem zarzutów członkom zarządu ABN Amro oraz wysoką karą finansową. Jednak dopiero w marcu 2021 r. prokuratura poinformowała, że bank jest podejrzewany o naruszenie „ustawy o zapobieganiu prania brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”.

Na mocy zawartej 19 kwietnia ugody bank dobrowolnie zdecydował o poddaniu się karze i przekazaniu do skarbu państwa prawie pół miliarda euro.

Zobacz także: Amazon wygrał z Komisją Europejską w unijnym sądzie. Potężna suma    

źródło:

Zobacz więcej