RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kompromitująca przeszłość sędzi. Dziś orzeka w NSA

W latach 70. była tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Andrzej”, dziś atakuje sędziów Sądu Najwyższego – pisze o sędzi Naczelnego Sądu Administracyjnego Małgorzacie Korycińskiej portal niezalezna.pl. Jak wskazuje, sędzia uczestniczyła w składzie orzekającym, który kilka dni temu uchylił uchwały KRS, uderzając w prezesów Sądu Najwyższego.

Jako TW SB inwigilowała księdza. Teraz zajmuje się walką z dyskryminacją

– Nie oceniaj, poznaj: to istota różnorodności, to postawa otwartości na innych, to wrażliwość i umiejętność takiego działania, które daje swobodę...

zobacz więcej

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w miniony czwartek zaskarżone uchwały Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego. Trzyosobowy skład NSA na posiedzeniu niejawnym uchylił także uchwały KRS z sierpnia 2018 r. dotyczące nominacji dla nowych sędziów Sądu Najwyższego, w tym m.in. dla Małgorzaty Manowskiej i Kamila Zaradkiewicza, uznając je za niezgodne z prawem.

TW „Andrzej” i zniszczone dokumenty


Portal niezalezna.pl ustalił, że w składzie sędziowskim obecna była sędzia Małgorzata Korycińska, i twierdzi, że została ona 2 grudnia 1977 roku zarejestrowana jako kandydat na Tajnego Współpracownika, a kilkanaście dni później jej kategorię zmieniono na TW o pseudonimie „Andrzej”. Współpraca zakończyła się 30 maja 1979 roku z powodu „braku możliwości operacyjnych” – czytamy w artykule.

„Co zastanawiające, materiały dotyczące TW „Andrzej” złożono w archiwum KWMO Kraków (pod numerem 42197/I), a następnie zniszczono za protokołem brakowania (dla dokumentów przeznaczonych do utylizacji – przyp. red.)” – piszą dziennikarze portalu. W tej sprawie nie wszczęto też postępowania lustracyjnego. Prokurator IPN w lipcu 2015 roku, badając oświadczenie lustracyjne sędzi Korycińskiej, uznał zgromadzony materiał archiwalny za „niewystarczający”.

Zobacz także: Przeprosiny za „Bolka”? Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór Wałęsy z Wyszkowskim

źródło:
Zobacz więcej