RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duże zagrożenie pożarowe w Polsce. Obejmuje połowę kraju

Zagrożenie pożarowe w Polsce (fot. Shutterstock)
Zagrożenie pożarowe w Polsce (fot. Shutterstock)

Duże zagrożenie pożarowe występuje w północno-wschodniej, centralnej oraz południowo-wschodniej części Polski – poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa.

Skład makulatury w ogniu. Wielka akcja gaśnicza w Grudziądzu

W Grudziądzu przy ulicy Mieczykowej pali się skład makulatury. – Na miejscu pracuje kilkanaście zastępów straży pożarnej – powiedział portalowi...

zobacz więcej

Z mapy umieszczonej na stronie IBL wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto znaczną część Pomorza, Warmię i Mazury, Podlasie (bez wschodniej części), Mazowsze (na północy woj. jest częściowo zagrożenie średnie), Łódzkie, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę oraz część Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko w niektórych miejscach kraju, jak np. na zachodzie woj. zachodniopomorskiego i na południu Dolnego Śląska zagrożenie jest małe.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Czytaj także: Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy apelują

źródło:

Zobacz więcej