RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inflacja w USA. Jest efektem... wychodzenia z kryzysu

Niektórzy ekonomiści są zaskoczeni tak dużym wzrostem cen w USA (fot. Shutterstock)
Niektórzy ekonomiści są zaskoczeni tak dużym wzrostem cen w USA (fot. Shutterstock)

W Stanach Zjednoczonych przyspieszyła inflacja. Według najnowszych danych w kwietniu średnie ceny wzrosły w stosunku rocznym o ponad 4 procent. Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego uspokajają, że tak znaczący wzrost inflacji będzie zjawiskiem krótkotrwałym.

Ceny ropy w USA rosną. Powodem cyberatak na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według Departamentu Pracy wskaźnik cen konsumpcyjnych był w kwietniu o 4,2 proc. wyższy niż przed rokiem. W porównaniu z marcem średnie ceny podskoczyły o 0,8 proc. 

Wzrost inflacji objął wszystkie sektory gospodarki


Najszybciej rosły ceny używanych samochodów, biletów lotniczych i mebli.  Przyspieszenie inflacji wynika z wysokiego popytu na towary i usługi, co ma związek z szybkim otwieraniem gospodarki i przypływem gotówki do kieszeni Amerykanów za sprawą uchwalonego przez Kongres pakietu stymulacyjnego. Jednocześnie przemysł nie wszedł jeszcze na najwyższe obroty, co powoduje ograniczenie podaży.

Normalne zjawisko przy wychodzeniu z głębokiego kryzysu


Przedstawiciele Zarządu Rezerwy Federalnej mówią, że wzrost inflacji jest zjawiskiem normalnym przy wychodzeniu z głębokiego kryzysu. Jednak niektórzy ekonomiści są zaskoczeni tak dużym wzrostem cen. Nie wiadomo też, kiedy tempo inflacji zacznie spadać. Bank centralny USA wyznaczył cel inflacyjny na rok 2021 na 2 procent. Jeżeli w najbliższym czasie ceny nie wyhamują, konieczne może być podniesienie stóp procentowych. 

Zobacz także: Jak firmy w pandemii oceniają swoją kondycję? Najnowszy raport    

źródło:
Zobacz więcej