RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skuteczność preparatu Pfizera wobec mutacji koronawirusa. Najnowsze badania

Szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa (fot. Shutterstock)
Szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa (fot. Shutterstock)

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa – podała agencja Kyodo.

Łagodny COVID-19 nie powoduje trwałego uszkodzenia serca

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby COVID-19 o łagodnym przebiegu spowodował trwałe uszkodzenie struktury lub funkcji serca – wynika z badania...

zobacz więcej

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera - obecnie jedynego stosowanego w Japonii - i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 proc. przypadków, podczas gdy skuteczność sięgała 97 proc. wobec szczepu z Indii, a 99 proc. - wariantu powszechnego w Japonii na początku pandemii.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA.

Jak pisze Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych już ponad 90 proc. przypadków COVID-19 to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y, przede wszystkim wariant brytyjski.

Na nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko COVID-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3 proc. mieszkańców.

Czytaj także: Mgła mózgowa – dolegliwość w dobie pandemii. Jakie daje objawy?

 

źródło:

Zobacz więcej