RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PO sprzeciwił się władzom partii. „Czym dziś jest Platforma Obywatelska?”

Bogusław Sonik mówi o sytuacji, w jakiej znalazła się Platforma Obywatelska (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Bogusław Sonik mówi o sytuacji, w jakiej znalazła się Platforma Obywatelska (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Partia, która nie rozmawia ze swoimi członkami, nie sieje fermentu na różnych polach, będzie formacją wymierającą. Stąd chcemy zmienić sposób jej funkcjonowania na bardziej otwarty, choć utrudnia to pandemia: centrum decyzyjne zostało zawężone do stolicy – mówi poseł Bogusław Sonik z Koalicji Obywatelskiej. W głosowaniu nad Funduszem Odbudowy był jednym z trójki posłów, którzy sprzeciwili się władzom ugrupowania.

Kolejny polityk PO ostro wypunktował Budkę i Trzaskowskiego

Szef PO Borys Budka przeżywa ostatnio ciężkie chwile. Teraz poseł PO Ireneusz Raś przyznał, że jest „rozczarowany” szefem swojej partii. –...

zobacz więcej

Klub Koalicji Obywatelskiej w zdecydowanej większości zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – wstrzymał się od głosu. Jeden poseł, Franciszek Sterczewski oddał głos za uchwaleniem ustawy ratyfikacyjnej. Dwóch posłów: Ireneusz Raś i Bogusław Sonik nie wzięło udziału w głosowaniu, choć brali udział we wcześniejszych wtorkowych głosowaniach.

Postawę polityków chwali wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki: „Sonik i Raś nie wzięli udziału w idiotycznym spektaklu, który urządziła Koalicja Obywatelska, gdy usiłowała przekonać opozycję do obalenia Funduszu Odbudowy. Partia Borysa Budki nie chciała dopuścić do ratyfikacji środków własnych z budżetu UE, dążyła do jego wywrócenia w całej Wspólnocie - taki byłby efekt, gdyby odrzucono ustawę w głosowaniu sejmowym” – ocenił w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej”.

Poseł PO o kryzysie w partii Borysa Budki


– Z Ryszardem znamy się bardzo dobrze od lat 70., zresztą myślę, że u ludzi opozycji ważniejsze jest przekonanie o tym, co przeżyliśmy wspólnie w PRL-u od dzisiejszych różnic politycznych – komentuje Sonik w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”. Polityk Platformy Obywatelskiej pytany o swój sprzeciw w głosowaniu na FO czy podpis pod listem krytycznym wobec władz partii podkreśla, że członkowie Platformy chcą w ten sposób pobudzić kierujących ugrupowaniem do debaty i odpowiedzi na pytanie: „czym dziś jest Platforma Obywatelska?”.

Trzaskowski odchodzi z PO? Poseł Platformy obwinia Budkę

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski został zapytany, czy wiceszef PO Rafał Trzaskowski jest już jedną nogą poza partią. – Jeżeli tak jest,...

zobacz więcej

– Przywódcą jest Borys Budka, który powinien potraktować list jako sygnał do ofensywy: trzeba ruszyć w Polskę, bo sytuacja pandemiczna się łagodzi, odbyć spotkania w regionach i potwierdzić swoją pozycję. Co do Trzaskowskiego: prezydent Warszawy buduje chyba coś własnego, na razie bez określenia, czy to partia polityczna. Oczekiwałbym od niego, że będzie wspierał Koalicję Obywatelską, bowiem w wyborach startują partie, a nie ruchy społeczne – mówi Sonik.

Sonik: Partie polityczne istnieją, by się spierać


Zdaniem posła PO „partie polityczne istnieją właśnie po to, by przedstawiać programy i spierać się, czasem ostro”. W ten sposób odnosi się do pytania, czy Platformie opłaca się walka „ze wszystkimi” – zarówno z PiS, jak i partiami opozycyjnymi.

Sonik komentuje też zapowiadaną przez ludowców „Nową chadecję”, której patronować miałby były prezydent Bronisław Komorowski. – Nie sądzę, by Komorowski chciał się bardziej angażować w politykę, jedynie wyraził potrzebę budowy partii centroprawicowej i doradził KO, by nie skręcała w lewo – ocenia.

Zobacz także: „Wojna! Kto czyha na stołek Budki”. Tabloidy bezlitosne dla PO

źródło:
Zobacz więcej