RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilkaset milionów na szpitale tymczasowe. Ile takich placówek utworzono w Polsce?

Państwo zorganizowało łącznie 36 szpitali tymczasowych (fot. PAP/Paweł Supernak)
Państwo zorganizowało łącznie 36 szpitali tymczasowych (fot. PAP/Paweł Supernak)

Łączny koszt utworzenia szpitali tymczasowych w Polsce wynosi 591 mln zł – powiedział w środę w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Posłowie opozycji wskazywali, że szpitale te powstały za późno i były za drogie.

W stolicy powstanie jeszcze jeden szpital tymczasowy

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia – zapowiedział wiceminister...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W czasie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia posłowie i posłanki pytali wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę o sposób organizacji i funkcjonowania szpitali tymczasowych w czasie tzw. II oraz III fali epidemii koronawirusa.

Katarzyna Lubnauer z KO podkreśliła, że posłowie Koalicji Obywatelskiej nigdy nie kwestionowali idei powstania szpitali tymczasowych. – Kwestionowaliśmy tylko termin ich powołania, sposób ich działania oraz koszty, które zostały poniesione – wskazała Lubnauer.

Zwróciła też uwagę na koszty związane ze szpitalami tymczasowymi. Oceniła, że bardzo często te koszty były nieproporcjonalnie duże w stosunku do normalnie funkcjonujących szpitali, również jeśli chodzi o utrzymanie jednego łóżka.

Zobacz także: Morawiecki: Szpitale są potrzebnym elementem w leczeniu COVID-19


Wiceszef MZ poinformował o zarządzaniu i kosztach związanych ze szpitalami tymczasowymi. – Uruchomiliśmy 20 szpitali tymczasowych nadzorowanych przez urzędy wojewódzkie, jeden szpital nadzorowany przez MON, jeden nadzorowany przez MSWiA oraz 14 szpitali tymczasowych organizowanych przez spółki skarbu państwa – to jest łącznie 36 szpitali – wyliczał Waldemar Kraska. Dodał, że teraz aktywnych jest 29 takich szpitali.

500 osób z COVID-19 trafiło do szpitali w ciągu doby. Więcej młodych

W ciągu ostatniej doby 500 nowych pacjentów z COVID-19 trafiło do szpitali, a 69 osób znalazło się pod respiratorami – ujawnił wiceminister zdrowia...

zobacz więcej

– Łączny koszt utworzenia szpitali tymczasowych w Polsce to jest 591 mln zł, z czego wypłacono już na działalność tych szpitali i na utworzenie 508 mln zł – poinformował. Wiceminister dodał, że koszty są różne w zależności od województwa i ich lokalizacji. Jak podał, do tych szpitali Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła sprzęt medyczny na kwotę ok. 300 mln zł.

Kraska przyznał, że to dość duże koszty. – Myślę, że warto poświęcić każde pieniądze, aby ratować zdrowie i życie ludzkie. Myślę, że decyzja o powołaniu szpitali tymczasowych była decyzją bardzo trafną – dodał.

Lubnauer wskazywała na domniemane nieprawidłowości związane z budową szpitala tymczasowego we Wrocławiu. – (Koszty) wydają się całkiem nieuzasadnione, jeśli chodzi o skalę rozwoju. Co mam na myśli? Szpital we Wrocławiu – 75 mln zł. Zbudowane specjalnie cztery dodatkowe budynki na terenie prywatnym (...). Można by to zrozumieć, gdyby te cztery budynki były wykorzystane, natomiast okazuje się, że wszystkie miejsca dla chorych były w piątym budynku, który już tam funkcjonował – podkreśliła.

Zobacz także: Miliony złotych na szpitale tymczasowe


– W najbliższym tygodniu taki kompleksowy wniosek o zbadanie właśnie publicznych pieniędzy przy budowie, ale też wydatkowaniu środków finansowych szpitali tymczasowych zostanie przez nas złożony do NIK – zapowiedział z Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że przekaże NIK wszelkie informacje uzyskane w czasie kontroli poselskich. – Uważam, że każda złotówka musi być sprawdzona – podkreślił.

Niedawno opozycja chciała otwierać gospodarkę. Poseł KO: Nie było zakażeń [WIDEO]

W czwartek potwierdzono rekordowe 34 tys. zakażeń koronawirusem. Zaledwie kilka tygodni temu opozycja żądała od rządu otwierania kolejnych gałęzi...

zobacz więcej

Kraska odnosząc się do budowy szpitala tymczasowego we Wrocławiu powiedział, że ministerstwo zdrowia nie ma instrumentów prawnych, aby przeprowadzić kontrolę, ale MZ zwróciło się do MSWiA, które nadzoruje wojewodów, żeby taką kontrolę wrocławskiego szpitala przeprowadzić. – Wiem, że taka kontrola w tym szpitalu się na pewno odbędzie – zapewnił Kraska.

Katarzyna Lubnauer argumentowała, że szpitale tymczasowe powstały za późno, bo jak stwierdziła – w połowie października. – Czyli w momencie, w którym, powiedzmy już jasno, mieliśmy już drugą falę, może jeszcze nie w szczycie, ale w pełnym rozkwicie, mieliśmy już po kilkanaście tysięcy przypadków koronawirusa dziennie – wskazała.

Waldemar Kraska
 odnosząc się do zarzutu posłanki powiedział, że w strategii, która była przygotowana na początku lata 2020 r., było założenie odejścia od szpitali jednoimiennych na rzecz szpitali tymczasowych.

– To jest nieprawda, co mówi pani poseł, że nie byliśmy przygotowani, że nie myśleliśmy o tym – dodał. Przypomniał, że jesienią zapadała decyzja o budowie takich szpitali.

źródło:

Zobacz więcej