RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec z podpowiadaniem na egzaminach. Jest specjalne urządzenie

Gadżet może wychwycić sygnał pętli indukcyjnej mikrosłuchawek  (fot. Shutterstock)
Gadżet może wychwycić sygnał pętli indukcyjnej mikrosłuchawek (fot. Shutterstock)

Naukowcy z Nowosybirska opracowali urządzenie, które pozwoli egzaminatorom na wyłapywanie sygnałów mikrosłuchawek używanych przez studentów i uczniów do podpowiadania. Ponad połowa studentów uczelni medycznej w Nowosybirsku przyznała, że z nich korzysta. Używają ich także nieuczciwi uczestnicy turniejów szachowych.

Rytuały Majów. Czerwone odciski dzieci w jaskini na Jukatanie [WIDEO]

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło w meksykańskiej części półwyspu Jukatan. W jaskini znajdującej się w rejonie Chichén Itzá, dawnego...

zobacz więcej

Gadżet wymyślili naukowcy z politechniki w Nowosybirsku i przetestowali go w pracowniach Państwowego Uniwersytetu Medycznego w tym mieście. Przy okazji przepytali przyszłych medyków o korzystanie z łączności mobilnej podczas egzaminów. Okazało się, że 84 proc. studentów przynajmniej raz używało mikrosłuchawek, by dostać od kolegów podpowiedź, a 56 proc. korzysta z nich na każdej sesji.

Wykrywa osobę, która używa mikrosłuchawek


– Nasza technologia może wychwycić sygnał pętli indukcyjnej mikrosłuchawek i transmitować go do wykładowcy. Urządzenie emituje fale identyfikujące sygnał mikrosłuchawek, a dalej przy pomocy wbudowanej neurosieci rozpoznaje słowa wypowiedziane do mikrosłuchawki i przy pomocy głośnika zmienia je w dźwięk – powiedział autor wynalazku, Denis Rublow.Główną zaletą urządzenia jest to, że nie zagłusza po prostu sygnału, a wykrywa osobę, która używa mikrosłuchawek – podkreśla rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta”.

Ostatni miesiąc na złożenie wniosku w programie „Moja Woda”

Do 10 czerwca br. można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego...

zobacz więcej

Rzecznik politechniki Jurij Łobanow zaznaczył, że podczas badań urządzenia naukowcy potwierdzili również, że mikrosłuchawki mogą być szkodliwe. W Rosji zdarzały się już przypadki operowanych po egzaminach studentów, którym wyjmowano mikrosłuchawki z przewodów słuchowych.  

Rozmowy z Międzynarodową Federacją Szachową


Władze oświatowe w Nowosybirsku poparły wynalazek i zwróciły się do ministerstwa oświaty Rosji, by oceniło możliwość jego wykorzystania w skali ogólnokrajowej.Na tym nie koniec: naukowcy z Nowosybirska prowadzą już rozmowy z Międzynarodową Federacją Szachową, bo – jak się okazało – z mikrosłuchawek korzystają także nieuczciwi uczestnicy turniejów szachowych.

Zobacz także: Sonda Voyager 1 wykryła stały szum spoza naszego Układu Słonecznego    

źródło:

Zobacz więcej