RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ostrzeżenie przed zamachami Al-Kaidy w Europie. Polskie służby w stanie gotowości

„Bezpieczeństwo policjantów jest najważniejsze” (fot. Getty Images; Shutterstock)
„Bezpieczeństwo policjantów jest najważniejsze” (fot. Getty Images; Shutterstock)

Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty. Z najnowszych informacji wynika, że ataki na policję planowane są w całej Europie, a być może także w Polsce. Polskie służby wiedzą o zagrożeniu i podejmują odpowiednie działania – mówi portalowi tvp.info rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. O zagrożeniu poinformowała europejska agencja FRONTEX w notatce przekazanej państwom UE.

Al-Kaida zapowiada kontynuację wojny z USA

Wojna przeciwko USA będzie kontynuowana – przekazały stacji CNN źródła w Al-Kaidzie. W związku z rozpoczęciem wycofywania wojsk amerykańskich z...

zobacz więcej

O sprawie jako pierwsza poinformowała Wirtualna Polska. Portal dotarł do informacji, jaka 6 maja została rozesłana policjantom w całym kraju.

Al-Kaida planuje zamachy w Polsce?


„Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego KGP uzyskał, za pośrednictwem Wydziału d/w z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, informację przesłana przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX o możliwym zagrożeniu przeprowadzenia ataków terrorystycznych na funkcjonariuszy policji w krajach zachodnich” – napisano w dokumencie.

Niedawno wezwanie do zamachów na policjantów pojawiło się w czasopiśmie „The Wolves of Manhattan Magazine” zbliżonym do Al-Kaidy. Hiszpańska policja alarmowała wówczas, że zamachowcy jako cel wskazują wszystkie formacje policyjne w Europie Zachodniej, oferując 60 tys. euro za zabicie policjanta – pod warunkiem, że jest chrześcijaninem, Żydem albo ateistą.

Okazuje się, że ostrzeżenie dotarło także do Polski właśnie z Hiszpanii. WP wskazuje, że źródłem informacji o planowanych atakach na funkcjonariuszy policji jest jedna z hiszpańskich służb.

Sprawą zajmuje się także polska policja. – Ta sytuacja jest nam znana, podobnie jak i naszym zaprzyjaźnionym formacjom policyjnym w Europie, o czym informowały media zagraniczne. Oczywiście w związku z tym podejmowane są odpowiednie czynności, jednak ze względu właśnie na bezpieczeństwo naszych policjantów nie mogę wchodzić w szczegóły – mówi rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Podkreśla przy tym, że priorytetem jest bezpieczeństwo polskich policjantów, a im mniej szczegółów „w zakresie środków bezpieczeństwa, tym większe bezpieczeństwo możemy zagwarantować”.

Zobacz także: Niemcy i Francja chcą unijnych sił zbrojnych. Stanowcza odpowiedź gen. Polki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej