RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kobiety z mężczyznami na boisku w jednej drużynie. Rewolucyjny pomysł w Holandii

Pierwsza kobietą, która zagrała z mężczyznami, była Fryzyjka Ellen Fokkema (fot. Juergen Schwarz/Getty Images for DFB; TT)
Pierwsza kobietą, która zagrała z mężczyznami, była Fryzyjka Ellen Fokkema (fot. Juergen Schwarz/Getty Images for DFB; TT)

Kobiety będą mogły grać razem z mężczyznami w amatorskich drużynach piłkarskich w Holandii – zadecydowała tamtejsza federacja. Do tej pory było to możliwe jedynie w kategoriach młodzieżowych oraz oldbojskich.

Znamy mistrza Anglii. Tytuł na trzy kolejki przed końcem

Mistrzostwo świętowali przed telewizorem. Manchester City zapewnił sobie tytuł mistrza Anglii, a zdecydowała o tym porażka wicelidera i odwiecznego...

zobacz więcej

To „historyczny moment dla amatorskiej piłki nożnej, nie tylko holenderskiej, ale i światowej” – napisano w komunikacie niderlandzkiej federacji (KNVB).

Pierwsza kobietą, która zagrała z mężczyznami była Fryzyjka Ellen Fokkema. Wystąpiła w barwach amatorskiego zespołu piłkarzy VV Foarut. Z powodu pandemii rozegrano zaledwie kilka spotkań z jej oraz innych piłkarek udziałem.

– Różnorodność i równość. Chcemy, by dziewczęta i kobiety, mające takie same ambicje jak mężczyźni, mogły znaleźć odpowiednie miejsce w piłkarskim krajobrazie – powiedział dyrektor amatorskiej piłki nożnej w KNVB Jan Dirk van der Zee.

Teoretycznie może się więc zdarzyć od nowego sezonu, że w rozgrywkach pucharowych przeciwko najlepszym zawodnikom Holandii z Ajaksu Amsterdam czy PSV Eindhoven, zagrają amatorskie ekipy z piłkarkami w składach. 

źródło:

Zobacz więcej