RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwo podczas egzaminów. Białorusini zapłacą grzywnę

Egzaminy z języka polskiego umożliwia Białorusinom podjęcie legalnej pracy w Polsce (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Egzaminy z języka polskiego umożliwia Białorusinom podjęcie legalnej pracy w Polsce (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Troje Białorusinów za opłatą miało zdawać państwowy egzamin z języka polskiego za swoich rodaków ubiegających się o stały pobyt w Polsce. Za usługę wzięli po 250 euro. Teraz za swój czyn odpowiedzą karnie.

Zatankowała i uciekła. Potrąciła pracownika stacji benzynowej

Policjanci zatrzymali 37-letnią mieszkankę Chwaszczyna, która jest podejrzana o kradzież rozbójniczą. Kobieta po zatankowaniu samochodu odjechała,...

zobacz więcej

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor pozytywny wynik takiego egzaminu jest dla cudzoziemców jednym z warunków uzyskania w Polsce prawa do stałego pobytu.

Do zdarzenia doszło 8 maja na jednej z rzeszowskich uczelni wyższych. Funkcjonariusze z placówki SG w Rzeszowie-Jasionce, którzy mają doświadczenie w ustalaniu autentyczności dokumentów, pomagali uczelni w weryfikacji tożsamości zgłaszających się na egzamin cudzoziemców.

– Podczas sprawdzeń mundurowi nabrali podejrzeń co do autentyczności paszportów oraz tożsamości trojga obywateli Białorusi: jednej kobiety i dwóch mężczyzn. Okazało się, że strony z danymi personalnymi były bezprawnie wymienione – wyjawiła mjr Pikor.

Zaznaczyła, że dane osób w paszportach były danymi tych cudzoziemców, którzy rzeczywiście mieli zdawać egzamin, ale daty urodzenia oraz fotografie były tych osób, które stawiły się osobiście na egzamin.

– W rzeczywistości oszuści znacznie odbiegali wiekowo od tych, za których zamierzali zdać egzamin. Jeden z nich, 25-letni mężczyzna, miał zdawać egzamin za 50-letniego rodaka – wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

71-latek bez prawa jazdy miał potrącić pieszą i uciec

Opolska policja zatrzymała 71-letniego mieszkańca powiatu raciborskiego (Śląskie), który jest podejrzewany o potrącenie pieszej i ucieczkę z...

zobacz więcej

Podkreśliła, że zatrzymani cudzoziemcy na co dzień leganie pracują i studiują w Polsce. Usłyszeli zarzuty użycia podrobionych dokumentów. Za swój czyn odpowiedzą karnie.

Wyjaśnili, że w zamian za 250 euro od osoby zamierzali wziąć udział w egzaminie z języka polskiego w zastępstwie za swoich rodaków niewładających naszym językiem. Ci z kolei, na podstawie uzyskanego certyfikatu, zamierzali ubiegać się o prawo stałego pobytu w Polsce – wyjawiła mjr Pikor.

Zatrzymani dobrowolne poddali się karze grzywny w wysokości 4 tys. złotych każdy.

Dodała, że funkcjonariusze SG będą częściej uczestniczyć w weryfikacji tożsamości cudzoziemców starających się o stały pobyt w Polsce. 

źródło:

Zobacz więcej