SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Amazon wygrał z Komisją Europejską w unijnym sądzie. Potężna suma

Amazon zaskarżył decyzję KE (fot. Shutterstock)
Amazon zaskarżył decyzję KE (fot. Shutterstock)

Amerykański koncern Amazon wygrał z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. W środę sędziowie anulowali decyzję Brukseli nakazującą firmie zapłatę zaległych podatków wynoszących 250 milionów euro.

Amazon już działa w Polsce

Amazon uruchomił polską wersję swojego sklepu. O zamiarach udostępnienia polskojęzycznego serwisu e-commerce gigant handlu elektronicznego z USA...

zobacz więcej

Komisja Europejska uznała przed kilkoma laty, że amerykański gigant nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków, bo władze w Luksemburgu przyznały mu nielegalne korzyści. Komisja wyliczyła je na 250 milionów euro.

Spór Amazona z Komisją Europejską


W ocenie Brukseli, tamtejszy rząd pozwalał Amazonowi płacić mniejsze podatki niż inne spółki i tym samym sprawił, że amerykański koncern był w uprzywilejowanej pozycji. Decyzję Brukseli Amazon zaskarżył do unijnego sądu, a ten przyznał mu rację.

„Brak selektywnej korzyści” – ocenili sędziowie stwierdzając nieważność decyzji Komisji uznającej pomoc za niezgodną z rynkiem wewnętrznym. Ich zdaniem Komisja nie wykazała w należyty sposób, że doszło do nieuzasadnionego zmniejszenia obciążenia podatkowego europejskiej spółki zależnej grupy Amazon, należącej do Jeffa Bezosa.

Cios w unijną komisarz


Orzeczenie jest ciosem w Komisję Europejską i komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager, która przed kilkoma laty wzięła na celownik amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Amazona, Apple czy Google’a.

Zobacz także: Wycieczka w kosmos. Rusza sprzedaż biletów

źródło:
Zobacz więcej