RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy i nie dzwonimy w tej sprawie”. CBA ostrzega

CBA ostrzega przed oszustami (fot. PAP/Marcin Bielecki)
CBA ostrzega przed oszustami (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Centralne Biuro Antykorupcyjne przypomniało, że nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie dzwoni w tej sprawie. Niedawno do 74-letniej mieszkanki Budzynia (woj. wielkopolskie) zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA.

Oszustwo na „generatory roszczeń”. CBŚP rozbiło kolejny gang

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 11 osób zamieszanych w wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych przy pomocy sfingowanych stłuczek na terenie Warszawy...

zobacz więcej

– W związku z pojawiającymi się przypadkami oszustw „na funkcjonariusza CBA” ostrzegamy i przypominamy: CBA nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem – podkreślił Wydział komunikacji społecznej Biura w rozmowie z PAP.

– CBA nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Zachowaj ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Nie informuj, w jakiej wysokości i w jakich bankach gromadzisz oszczędności – przestrzega CBA. – Nigdy na czyjeś zlecenie nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej nieznajomym, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł – zaznaczył wydział.

Biuro przypomniało, że po takiej rozmowie należy natychmiast zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć o zdarzeniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwonić pod numer alarmowy 112 i uzyskać pomoc.

W miniony poniedziałek na telefon stacjonarny 74-letniej mieszkanki Budzynia (woj. wielkopolskie) zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA. Aby uwiarygodnić swoją osobę, podał imię i nazwisko oraz wymyślony numer legitymacji. Rozmówczynię poinformował o rzekomym podrobieniu przez oszustów jej dowodu osobistego i usiłowaniu zaciągnięcia na nią kredytu. Zapytał także o wysokość zgromadzonych na koncie pieniędzy.

Kobieta w tym przypadku nie straciła czujności. Powiedziała mężczyźnie, że jest RODO i żadnych danych nie będzie mu przekazywała. Po czym rozłączyła się. Potem o zdarzeniu poinformowała policję w Chodzieży.

Czytaj także: Zamówiła przez internet telefon. W paczkach dostała książkę i malinową herbatę

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej