RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy w światowym konsorcjum badającym amantadynę

Badanie z zastosowaniem amantadyny rozpoczęło się na początku kwietnia (fot. Forum/Jacek Szydłowski)
Badanie z zastosowaniem amantadyny rozpoczęło się na początku kwietnia (fot. Forum/Jacek Szydłowski)

Lubelscy naukowcy znaleźli się w międzynarodowym konsorcjum badającym skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. – Wejście lubelskiego ośrodka do tego konsorcjum to szansa na opracowanie skutecznej terapii przeciwko infekcji SARS-CoV-2 – powiedział szef Katedry i Kliniki Neurologii SPSK 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak.

COVID-19 a ryzyko dla kobiet w ciąży – niepokojące wyniki nowych badań

Ciężarne kobiety zakażone COVID-19 i ich nowo narodzone dzieci są narażone na większe ryzyko powikłań niż do tej pory sądzono – wynika z...

zobacz więcej

Prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS–CoV–2.

Konsorcjum tworzą m.in. niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka oraz uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven. Konsorcjum złożyło projekt naukowy w europejskim konkursie Horison 2021.

Udziałem lubelskich specjalistów będzie badanie kliniczne w leczeniu amantadyną pacjentów zarażonych SARS–CoV–2 realizowane w szpitalu klinicznym nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z partnerskimi ośrodkami klinicznymi z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa.

Głównym tematem zainteresowań jest użycie tego leku jako wczesna interwencja, czyli chcemy zapobiec progresji infekcji w kierunku COVID–19, a więc wieloukładowej choroby związanej z dysfunkcją wielu narządów – powiedział Rejdak.

Zobacz także: Jeden lek, różny wpływ na pamięć. To zależy od płci 

– My badamy również aspekt zaburzeń neurologicznych, co jest oryginalnym wkładem do tego projektu. Do całości projektu wchodzą dwa badania kliniczne, nasze pierwsze zarejestrowane na świecie z użyciem amantadyny, a parę dni temu rozpoczęło się analogiczne badanie kliniczne w Danii – dodał.

Mgła mózgowa – dolegliwość w dobie pandemii. Jakie daje objawy?

Uczucie otępienia, apatia, brak energii do działania i kłopoty z koncentracją - tzw. mgła mózgowa to jedna z najbardziej powszechnych w dobie...

zobacz więcej

Wniosek do programu Horison 2021 ma pozwolić na rozszerzenie badań.

– Będzie możliwe zrobienie potężnego badania europejskiego z udziałem innych krajów i utworzenia całej linii leków opartych na amantadynie, bo przewidujemy, że koronawirusy będą nam dalej towarzyszyły – podkreślił Rejdak.

– Mamy szansę zbliżyć się do wyjaśnienia tych wszystkich tajemnic związanych z pozytywnymi doniesieniami od pacjentów, że lek działa ochronnie. Jest to już wykazane w wielu ośrodkach przez wielu badaczy niezależnych, a teraz czas na wyniki badań kontrolowanych oraz badania molekularne – zaznaczył Rejdak.

Badanie kliniczne z zastosowaniem amantadyny w Lublinie rozpoczęło się na początku kwietnia. Dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięcioro pacjentów, a grupa docelowa to 200 osób – podał Rejdak.

Zobacz także: Psy i koty mogą zakażać się koronawirusem od człowieka. Jak często? 

Amantadyna była w latach 1996–2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej