SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Likwidacja Ochotniczych Straży Pożarnych? Ministrowie dementują

Burza wokół OSP. Przedstawiciele MSWiA wyjaśniają (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Burza wokół OSP. Przedstawiciele MSWiA wyjaśniają (fot. PAP/Marcin Bielecki)

„Koniec Ochotniczej Straży Pożarnej. MSWiA chce zabrać im nazwę, mundury i szkolenia” – poinformowało oko.press. „To nieprawda” – odpowiedział wiceszef resortu Maciej Wąsik i przypomniał, że rząd wyjaśniał to już ponad tydzień temu. „Projekt ustawy o OSP zakłada wprowadzenie dodatków do emerytury dla druhów OSP. To właśnie to, co zawsze obiecywało druhom PSL” – zaznaczył.

Ogromna presja na Grodzkiego. „Nie rozumiem tego ciśnienia”

Już nie tylko PiS, ale również Lewica i PSL domagają się, by marszałek Senatu Tomasz Grodzki przestał spowalniać prace izby wyższej ws. Funduszu...

zobacz więcej

Jeden z portali opisał szeroko rewolucyjne zmiany, które mają się dokonać w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Zaznaczono, że druhowie nie zamierzają się na to godzić.

„Jeżeli to prawda, że ministerstwo wymyśliło, by de facto zlikwidować Ochotniczą Straż Pożarną, najważniejszą społeczną instytucję na polskiej prowincji (mniejsza już o stuletnią tradycję) to Pan Bóg opuścił neosanację na dobre” – skomentował w sieci publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Zobacz także -> „Cudzik”. Strażacy razem z mieszkańcami zbierają na pomoc dla dzieci

Na jego wpis zareagował m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

„Panie Redaktorze! Zapewniam, że jest dokładnie odwrotnie. Ta ustawa poprawia sytuację druhen i druhów oraz samych OSP. Być może PSL ma wyrzuty sumienia, że sami nie zajęli się tym w przeszłości, choć mieli taką możliwość i wpływ” – napisał.

Trzaskowski odchodzi z PO? Poseł Platformy obwinia Budkę

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski został zapytany, czy wiceszef PO Rafał Trzaskowski jest już jedną nogą poza partią. – Jeżeli tak jest,...

zobacz więcej

Sprawę skomentował również inny z wiceministrów Maciej Wąsik. Zaznaczył, że już tydzień temu odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu tematowi.

„Jeździmy po kraju i rozmawiamy ze strażakami OSP. Wczoraj byłem na Podlasiu, jutro będę na północnym Mazowszu” – zaznaczył.

Zobacz także -> Prezydent spotkał się ze strażakami. Dziękował za walkę z pandemią

Polityk odniósł się również do zarzutów, że zabranie druhom „mundurów i nazwy to jak naplucie im w twarz”. „Nikt nikomu nic nie zabrania” – zaznaczył Wąsik. „OSP są stowarzyszeniami i są samorządne. Projekt ustawy nic im nie narzuca ani niczego nie zabrania. Decydują sami” – napisał wiceminister MSWiA.

Wąsik odniósł się również do wpisu znanego publicysty. „Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego sieją plotki” – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej