RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PSL: Opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL (fot. PAP/Rafał Guz)
Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL (fot. PAP/Rafał Guz)

Upadek rządu był na wyciągnięcie ręki. Tylko nie wszyscy w opozycji chcieli w to uwierzyć – powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosianiak-Kamysz. Stwierdził również, że „gdy władza jest w kryzysie i my (opozycja – red.) tracimy solidarność wewnątrz własnego obozu, to znaczy, że nie jesteśmy przygotowani do przejęcia władzy”.

Poseł Lewicy ujawnia: Były rozmowy o tym, żeby Kosiniak był premierem

Były rozmowy, aby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz został premierem, ale nie było na to szans – powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof...

zobacz więcej

Szef ludowców w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdził, że porozumienie Lewicy z rządem ws. Funduszu Odbudowy mogło wnikać z obawy przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. – Scenariusz zakładał, że do nich doprowadzimy. Miały się odbyć na zasadach transparentnych i uczciwych, ale szybko, a nie w 2023 roku. To zablokowało odważne decyzje – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Pytany o plan opozycji, który spalił na panewce odparł, że wszyscy byli za przyjęciem Funduszu Odbudowy, ale chcieli, aby „plan wydatkowania tych pieniędzy był rozsądny”.

Lider PSL: Można było zmienić marszałka Sejmu


Odnosząc się do różnic występujących na opozycji stwierdził, że „są momenty kiedy te różnice nie szkodzą, a wręcz pomagają”. – Ale gdy władza jest w kryzysie i my tracimy solidarność wewnątrz własnego obozu, to znaczy, że nie jesteśmy przygotowani do przejęcia władzy. Albo przynajmniej część z nas nie chce przejąć tej władzy – powiedział prezes PSL.

Pytany, czy jednym ze scenariuszy opozycji było konstruktywne wotum nieufności oznajmił, że była możliwa zmiana marszałka Sejmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej