RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”: kiedy przypadają te dni i co oznaczają?

Jak zmieni się pogoda w najbliższych dniach? (fot. Forum/Daniel Dmitriew)
Jak zmieni się pogoda w najbliższych dniach? (fot. Forum/Daniel Dmitriew)

Dziś zaczyna się okres „zimnych ogrodników”, który zwieńczy „zimna Zośka”. Według ludowego przysłowia, to ostatnie dni wiosennych przymrozków. Według synoptyków przymrozków raczej nie będzie, ale od jutra pogoda zdecydowanie się pogorszy – będzie chłodniej, obficie popada deszcz i wystąpią burze z gradem.

Środa już nie tak ciepła. Możliwe burze i gradobicie [PROGNOZA]

W środę nieznaczne ochłodzenie w porównaniu z upalnym w niektórych regionach wtorkiem. Temperatura minimalna wyniesie 15 st. C, maksymalna – nawet...

zobacz więcej

Kiedy wypada „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”?


15 maja przypada „zimna Zośka” , wspomnienie św. Zofii. Następuje ona po „zimnych ogrodnikach” (to św. Pankracy, św. Serwacy i św. Bonifacy, których imieniny przypadają kolejno 12, 13 i 14 maja).

To określenie dla zjawiska obserwowanego co roku w środkowej Europie, w połowie maja. Po okresie utrzymywania się wyżu barycznego napływa zimne powietrze z obszarów polarnych. Wówczas po cieplejszym okresie, w nocy wracają przymrozki.

Z prognozy pogody IMGW wynika, że mrozów w najbliższych dniach nie należy się spodziewać. Jednaj już od środowego popołudnia na wschodzie Polski będzie zmieniała się pogoda. W porównaniu do upalnego wtorku na zachodzie temperatury spadną nawet o kilkanaście stopni.

Instytut prognozuje też burze z opadami deszczu; należy się ich spodziewać w środę w późniejszych godzinach popołudniowych na obszarach podgórskich, zwłaszcza w Sudetach. Kolejne dni również będą upływały pod znakiem deszczu i burz z opadami gradu.

Po odejściu „zimnych ogrodników” pogoda się raczej nie poprawi. Temperatury w niema, całym kraju maksymalnie do 20 st. Najchłodniej będzie na wschodzie i północnym wschodzie.

Zobacz także: Zimna Zośka 2020 Sprawdź jak pogoda wyglądała w tamtym roku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej