RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężny problem Grodzkiego. Chodzi o opinię prawną autorytetu opozycji

Sędziowie Stanisław Biernat i Andrzej Rzepliński (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Sędziowie Stanisław Biernat i Andrzej Rzepliński (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego i ekspert prawa europejskiego prof. Stanisław Biernat ocenił, że do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy nie można dopisać poprawek Senatu. To poważny problem dla marszałka Tomasza Grodzkiego. Zdaniem części parlamentarzystów polityk Platformy próbował sabotować prace w sprawie przyjęcia unijnych środków.

Trzaskowski odchodzi z PO? Poseł Platformy obwinia Budkę

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski został zapytany, czy wiceszef PO Rafał Trzaskowski jest już jedną nogą poza partią. – Jeżeli tak jest,...

zobacz więcej

Politycy PiS apelowali ostatnio do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z PO, by jak najszybciej izba wyższa zajęła się ustawą ratyfikacyjną ws. Funduszu Odbudowy.

Senator Marek Pęk (PiS) podkreślał na konferencji, że ratyfikacja powinna zapaść niezwłocznie i bez jakichkolwiek poprawek. – Taka jest praktyka parlamentarna, takie jest prawo, tak stanowi też konstytucja – zaznaczył.

– Jeszcze raz apeluję do marszałka Grodzkiego o niezwłoczne procedowanie ustawy ratyfikacyjnej i o przyjęcie jej bez poprawek na najbliższym posiedzeniu – powtórzył Marek Pęk.

Zobacz także: > PO chce wstrzymać pieniądze z Unii. Jest reakcja PSL

Jednak marszałek Senatu Tomasz Grodzki w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że  izba na najbliższym posiedzeniu raczej nie zajmie się ustawą ratyfikacyjną, ponieważ porządek posiedzenia, które zaczyna się 12 maja, jest już wypełniony. 

Biernat jednoznacznie. Tylko dwa artykuły

Wałęsa ujawnił, ile ma na koncie. „Wcześniej pieniądze same przychodziły”

Były prezydent Lech Wałęsa szuka w internecie możliwości dorobienia. Zapytany teraz, co najlepiej potrafi robić, odpowiedział: „Dobre wrażenie przy...

zobacz więcej

Teraz identyczną opinię jak przedstawiciele PiS, przedstawił prof. Stanisław Biernat – prawnik kilkukrotnie zgłaszany przez posłów Platformy Obywatelskiej na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego, wiceszef TK w latach 2010-17.

– To, że PiS łamie konstytucję i prawo, nie znaczy, że obecny Senat ma obniżać ustalone standardy. Jeśli Senat doda coś do ustawy ratyfikacyjnej, Sejm to obali – powiedział w rozmowie z oko.press Biernat.

Były wiceprezes TK dodał, że ustawa ratyfikacyjna powinna składać się jedynie z dwóch artykułów: wyrażenia zgody i daty wejścia w życie.

Zobacz także:  Fundusz Odbudowy. Europoseł SLD: Jeśli Grodzki tego nie zrobi, powinien być odwołany

„A nie mówiłem? Do ustawy o zgodzie na ratyfikację nie można dopisywać żadnych poprawek” – skomentował w sieci Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej