RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fundusz Odbudowy. Europoseł SLD: Jeśli Grodzki tego nie zrobi, powinien być odwołany

Wzywam pana marszałka Tomasza Grodzkiego do jak najszybszej ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Jeśli tego nie będzie robił, to w mojej ocenie stracił możliwość pełnienia funkcji – powiedział w programie „#Jedziemy” europoseł SLD Marek Balt.

Trzaskowski odchodzi z PO? Poseł Platformy obwinia Budkę

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski został zapytany, czy wiceszef PO Rafał Trzaskowski jest już jedną nogą poza partią. – Jeżeli tak jest,...

zobacz więcej

Balt zaznaczał w TVP Info, że Polska i UE potrzebują pieniędzy unijnych jak najszybciej, żeby się odbudować.

Odnosząc się do opóźniania głosowania nad ratyfikacją w Senacie europoseł stwierdził, że „działalność marszałka Tomasza Grodzkiego jest skierowana tylko na to, żeby PO udowodniła, że jej glosowanie przeciw ratyfikacji Funduszu Odbudowy było do czegoś potrzebne, a nie skierowane w kierunku tego, żeby Polakom było lepiej”.

– Wzywam pana marszałka Tomasza Grodzkiego do jak najszybszej ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Jeśli tego nie będzie robił, to w mojej ocenie stracił możliwość pełnienia funkcji, bo jest osobą, która upartyjnia swoją funkcję, a powinien działać dla dobra Polski, a nie partii. Jeśli będzie tak dalej działał, to powinien zostać odwołany – wskazał Balt.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, teraz musi się nią zająć Senat. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że Senat na najbliższym posiedzeniu raczej nie zajmie się tą ustawą, ponieważ porządek posiedzenia, które zaczyna się 12 maja, jest już wypełniony.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. 3 maja dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej