RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja poluje na patenty zbrojeniowe. Niemiecki wywiad ostrzega

Rosyjscy oligarchowie kupują wiele firm nad Renem (fot. Shutterstock/ Sergey Nemirovskiy)
Rosyjscy oligarchowie kupują wiele firm nad Renem (fot. Shutterstock/ Sergey Nemirovskiy)

Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie polują na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego – informuje dziennik „Bild”, powołujący się na informatorów w niemieckim wywiadzie i kontrwywiadzie.

Chaos w Izraelu. Rakiety spadają na kolejne miasta

Kolejny ostrzał rakietowy Izraela przez Hamas. Palestyńskie pociski spadły w okolicach lotniska w Tel Awiwie, a także na miasta Modi'in, Aszkelon,...

zobacz więcej

Jak podkreśla „Bild”, celem wzmożonej aktywności Rosjan jest modernizacja „podupadłego, i technologicznie zacofanego rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego”, zwłaszcza systemów broni rakietowej.

Gazeta przypomina, że w marcu sąd w Hamburgu skazał na trzy i dwa lata więzienia dwóch niemieckich przedsiębiorców urodzonych w Kazachstanie i Kirgizji: Alexandra Schweigerta i Alexandra Otta. Obaj dostarczali do Moskwy urządzenia i chemikalia potrzebne do produkcji paliwa rakietowego. Od napaści na Ukrainę i aneksji Krymu w 2014 r. tego rodzaju produkty podwójnego zastosowania są objęte embargiem.

W innej sprawie, w styczniu 2020 r., również w Hamburgu, wyrok usłyszał Vladimir Dekanov, dyrektor firmy SPA Sonderprojekte z południowo-zachodnich Niemiec, który w zwykłym bagażu przemycił do Rosji niebezpieczną substancję chemiczną wykorzystywaną do produkcji paliwa rakietowego. W obu przypadkach śledczy zakładali udział rosyjskich służb w procederze.

Znacznie groźniejsze według „Bilda” jest kupowanie oficjalnie przez rosyjskich oligarchów całych firm nad Renem i dalszy transfer technologii nad Wołgę. Na celowniku są przedsiębiorstwa produkujące „broń chemiczną i systemy nośne dla broni jądrowej”.

Rosyjski koncern RUSAL, należący do kremlowskich oligarchów Olega Deripaski i Wiktora Wekselberga, ostrzy sobie zęby na bankrutujące zakłady aluminiowe Aluwerke Rheinfelden w Badenii-Wirtembergii. Są one właścicielem około 70 patentów na stopy metali, które mogą być cenne dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Obaj krezusi są na amerykańskiej liście sankcji, a ich aktywa w USA – zamrożone.

źródło:
Zobacz więcej