RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Syn legendarnego policjanta nie żyje

Alexander Serpico miał 41 lat (fot. FB)
Alexander Serpico miał 41 lat (fot. FB)

Zmarł syn słynnego nowojorskiego policjanta Franka Serpico. Policja podejrzewa przyczyną śmierci 41-latka było przedawkowanie narkotyków.

Wybitny onkolog nie żyje. Zginął w wypadku samochodowym

We wtorek w wypadku na drodze krajowej nr 88 w Gliwicach zginął wybitny onkolog prof. Leszek Miszczyk. Przez wiele lat związany był z Centrum...

zobacz więcej

Alexander Serpico został znaleziony martwy w mieszkaniu przy Wall Street na Manhattanie we wtorek około godz. 13 czasu lokalnego. Ciało leżało na łóżku, głową do materaca. Został uznany za zmarłego.

W mieszkaniu znaleziono puste koperty po nieznanej substancji. Przyczynę śmierci 41-letniego mężczyzn wyjaśni sekcja zwłok.

Ojcem zmarłego jest Frank Serpico, który zasłynął ujawnieniem korupcji w nowojorskiej policji na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Jego zeznania doprowadziły do powstania Komisji Knappa pod przewodnictwem sędziego Whitmana Knappa i skazania wielu nieuczciwych funkcjonariuszy.

Korupcja w policji


3 lutego 1971 podczas próby aresztowania handlarzy narkotykami na Brooklynie Serpico został przygwożdżony przez nich drzwiami, jego partnerzy nie udzielili mu pomocy, w konsekwencji czego został postrzelony w twarz. Po strzale trzech policjantów biorących udział w akcji nie użyło kodu alarmowego 10-13, informującego o postrzeleniu oficera policji. Serpico przeżył dzięki pomocy starszego mężczyzny, który udzielił mu pierwszej pomocy i wezwał ambulans. W maju 1971 otrzymał złotą odznakę i został awansowany na detektywa. 15 czerwca 1972 otrzymał najwyższe odznaczenie nowojorskiej policji – Medal of Honor i przeszedł w stan spoczynku.

Historia uczciwego policjanta posłużyła za kanwę scenariusza filmu „Serpico” z 1973 roku, opartego na książce Petera Maasa, w którym w rolę tytułową wcielił się Al Pacino.

źródło:
Zobacz więcej