RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ewakuacja w Strefie Gazy. Izrael grozi kolejnymi atakami

Hamas i Islamski Dżihad planują dalej ostrzeliwać Tel Awiw (fot. Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images)
Hamas i Islamski Dżihad planują dalej ostrzeliwać Tel Awiw (fot. Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images)

W Strefie Gazy kilka wieżowców zostało ewakuowanych z powodu izraelskich gróźb, że wkrótce zostaną zburzone. Hamas i Islamski Dżihad zagroziły, że dalej będą ostrzeliwać rakietami Tel Awiw, jeśli Izrael będzie chciał dalej niszczyć wieżowce w Gazie.

12-piętrowy wieżowiec w Gazie runął po ataku izraelskich rakiet

12-piętrowy budynek mieszkalny w Gazie został trafiony izraelską rakietą we wtorek późnym wieczorem i runął na ziemię – powiedzieli świadkowie....

zobacz więcej

Według źródła w izraelskim rządzie ugrupowania terrorystyczne w Gazie „nie widziały ani odrobiny (ich) możliwości”. Dodaje ono, że „efekt odstraszania w przypadku Hamasu zajmie trochę czasu. Nie myśleliśmy, że to się stanie natychmiastowo”.

Izraelskie władze postanowiły, że w związku z nasilającymi się atakami rakietowymi ze Strefy Gazy w środę szkoły w całym kraju będą zamknięte. Izraelski system edukacji przygotowuje się do zdalnej nauki.

Palestyńska organizacja Hamas potwierdziła, że wystrzeliła 130 rakiet w kierunku Tel Awiwu w odwecie za nalot, który zrównał z ziemią 12-piętrowy budynek w Gazie. W związku z zapowiedzią kolejnych ataków Izrael wstrzymał wszystkie loty na stołecznym lotnisku Ben Guriona.

Przed wystrzeleniem rakiet przedstawiciele zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygady Kasem, ostrzegli, że zemszczą się za izraelski atak.

Wczesnym popołudniem w ostrzale Aszkelonu zginęły dwie kobiety. Rośnie także liczba ofiar wcześniejszych nalotów po stronie palestyńskiej. Izraelskie władze mobilizują rezerwistów i zapowiadają nasilenie ataków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej