RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„137 rakiet w pięć minut”. Izraelska armia pokazuje, jak działa Żelazna Kopuła [WIDEO]

Tak działa izraelska Żelazna Kopuła (fot. Getty Images; TT)
Tak działa izraelska Żelazna Kopuła (fot. Getty Images; TT)

Nasila się konflikt izraelsko-palestyński. Wystrzelone ze Strefy Gazy pociski atakują wiele miast i miasteczek w środkowym Izraelu. Skuteczna okazuje się Żelazna Kopuła (ang. Iron Dome). Hamas informował, że „w ciągu pięciu minut” wystrzelił 137 rakiet w odwecie za zniszczenie wieżowca w Gazie. Siły Obronne Izraela pokazały, jak działa ich „tarcza antyrakietowa”. W Tel Awiwie, Aszkelonie i Beer Szewie ogłoszono w środę nad ranem alarm przeciwrakietowy.

Setki zabitych. Nasila się konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną

W mieście Aszkelon w Izraelu we wtorek w atakach rakietowych przeprowadzonych przez Hamas ze Strefy Gazy zginęły dwie Izraelki. Śmierć poniosły,...

zobacz więcej

W mieście Aszkelon w Izraelu w atakach rakietowych przeprowadzonych przez Hamas ze Strefy Gazy zginęły dwie Izraelki; rakiety uderzyły w ich domy.

Konflikt izraelsko-palestyński


Od poniedziałkowego wieczora zbrojne ugrupowania Hamas i Dżihad Islamski stale przeprowadzają ataki na Izrael. Ponad 70 Izraelczyków trafiło do szpitala Barzilai w Aszkelonie – podały służby medyczne.

We wtorek zginęły dwie kobiety, a kolejnych ponad 90 osób zostało rannych po ataku palestyńskich rakiet z Gazy na Aszkelon.

Także armia izraelska zwielokrotniła ataki powietrzne na pozycje Hamasu i Dżihadu Islamskiego. Według ostatnich danych miejscowego ministerstwa zdrowia w izraelskich atakach w Strefie Gazy od poniedziałku zginęło 126 osób, w tym dzieci.

Do eskalacji doszło po pełnym przemocy dniu w Jerozolimie. Poniedziałkowe wydarzenia były najpoważniejszym wybuchem przemocy od rozpoczęcia serii zamieszek, trwających w mieście od początku ramadanu 14 kwietnia.

Do wzrostu napięć przyczynił się plan eksmisji mieszkańców osiedla we Wschodniej Jerozolimie na wniosek grupy żydowskich osadników. Izraelski Sąd Najwyższy miał w poniedziałek wydać wyrok w tej sprawie, jednak został on odroczony „ze względu na okoliczności”.

Żelazna Kopuła (Iron Dome) w akcji


Nagranie pokazująe, jak grad rakiet lecących nad Tel Awiwem zostaje przechwycony przez system antyrakietowy, opublikowano w mediach społecznościowych. Podobnie jest w innych izraelskich miastach. Inne nagrania pokazują skalę zniszczeń w izraelskich miastach. Zobacz także: 12-piętrowy wieżowiec w Gazie runął po ataku izraelskich rakiet

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej