RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemowlę i kilkuletnie dziewczynki porzucone na pustkowiu bez opieki

Nieletni bez opieki i kobiety z małymi dziećmi mogą pozostać w USA (fot. ohn Moore/Getty Images)
Nieletni bez opieki i kobiety z małymi dziećmi mogą pozostać w USA (fot. ohn Moore/Getty Images)

Agent amerykańskiego Urząd ds. ceł i ochrony granic (CBP) natrafił w pobliżu miejscowości Normandia, na południowy zachód od San Antonio, przy granicy Teksasu z Meksykiem, na pięć dziewczynek z Hondurasu i Gwatemali w wieku od niemowlęcia do siedmiu lat. Kiedy je zatrzymano, były same i nie miały żadnych dokumentów.

Dziecko zrzucone z muru. Strażnicy zatrzymali nielegalnych imigrantów [WIDEO]

Kamery amerykańskiej straży granicznej zarejestrowały 2-letnie dziecko zrzucone ze szczytu muru w ręce mężczyzny w okolicach miasta Imperial Beach...

zobacz więcej

– To łamie serce, gdy znajdujemy tak małe dzieci, które walczą o życie w środku pustkowia – mówił cytowany przez amerykańskie radio publiczne (NPR) Austin L. Skero, dowódca patrolu w sektorze Del Rio.

CBP powiadomił, że zatrzymane dzieci zostały najpierw przewiezione do ośrodka przetwarzania danych imigrantów. Później zajęło się nimi Ministerstwa Zdrowia i Usług Społecznych.

Wcześniej amerykański minister bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas informował, że liczba imigranckich dzieci bez opieki, przetrzymywanych na granicy, po największym od 20 lat wzroście teraz gwałtownie spadła. Jak dodał, w ośrodkach zatrzymań patroli granicznych przebywało ich 700. Rekordową liczbę na granicy z Meksykiem, niemal 6 tys., odnotowano w marcu tego roku.

Zdaniem Mayorkasa czas pozostawania dzieci w areszcie spadł ze średnio 139 godzin do 24. Ministerstwo przypisuje to usprawnieniom podczas załatwiania formalności oraz usunięciu barier, które uniemożliwiały umieszczanie dzieci u krewnych i sponsorów.

Minister przekonywał, że „administracja Biden-Harris odziedziczyła zdemontowany system pełen chaosu i okrucieństwa”, ale, jak dodał, jest dumny z ogromnego postępu, jakiego dokonano w reformowaniu systemu.

Fox News w minionym tygodniu przypomniał, że ekipa Joego Bidena pozwala nieletnim bez opieki i kobietom z dziećmi poniżej siódmego roku życia na pozostanie w Stanach Zjednoczonych. Stacja podała, że najbardziej zapracowani w Stanach Zjednoczonych są agenci w sektorze Rio Grande.

– Dokonują ponad 2,2 tys. zatrzymań dziennie. Niektórzy chcą, by ich złapać, inni – nie – zauważył Fox News.

Przeczytaj także: Biden ostro krytykowany za sytuację na granicy z Meksykiem

źródło:

Zobacz więcej