RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Panika i wzrost cen. Na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny

Zaczyna brakować benzyny na Wschodnim Wybrzeżu w USA (fot. Shutterstock)
Zaczyna brakować benzyny na Wschodnim Wybrzeżu w USA (fot. Shutterstock)

Stacje benzynowe na Wschodnim Wybrzeżu zaczynają odczuwać brak paliwa w następstwie ataku cybernetycznego grupy DarkSide na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline. Spowodowało to panikę i wzrost cen.

Ceny ropy w USA rosną. Powodem cyberatak na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline –...

zobacz więcej

Rurociąg został zamknięty w piątek. Kierownictwo Colonial Pipeline Co. poinformowało w poniedziałek, że ręcznie obsługuje segment biegnący od Karoliny Północnej do Maryland i spodziewa się wznowić w pełni pracę do weekendu.

Niedobory benzyny


W opinii ekspertów z powodu zakłóceń Wschodnie Wybrzeże traci około 1,2 miliona baryłek benzyny dziennie.

Według agencji Bloomberg stacje benzynowe od Wirginii po Florydę i Alabamę narzekają na wyczerpanie zapasów benzyny. Zwracają uwagę na panikę podczas zakupów. Analityk Patrick DeHaan firmy technologicznej GasBuddy monitorującej ceny ponad 140 tys. stacji benzynowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii twierdził, że w poniedziałek w około 7 proc. stacji benzynowych w Wirginii zabrakło paliwa. Niedobory benzyny uderzają również w przemysł lotniczy.

Jak podkreśla Bloomberg, dyrektor generalny Colonial Joe Blount zapewnił władze, w tym wiceministra ds. energii Davida Turka, że firma ma pełną kontrolę operacyjną nad rurociągiem. Nie wznowi dostaw, dopóki oprogramowanie ransomware nie zostanie zneutralizowane.

Zobacz także: Wzrost ceny benzyny na stacjach paliw


Z rurociągu korzysta 90 amerykańskich instalacji wojskowych i 26 rafinerii ropy naftowej.

Cyberatak u największego operatora rurociągów. Trwa dochodzenie

Firma Colonial Pipeline, największy w USA operator rurociągów, poinformowała w sobotę, że w piątek czasu lokalnego zorientowała się, iż padła...

zobacz więcej

Amerykańskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne (AAA) oceniło, że średnia krajowa cena detaliczna benzyny za galon (3,78 litra) wzrosła do 2,96 dolarów w poniedziałek. Jest wyższa o 2,4 proc. w porównaniu z piątkiem. W rejonie Nowego Jorku cena w hurtowej sprzedaży zwiększyła się najbardziej od trzech miesięcy. Pojawiają się ostrzeżenia, że w zależności od czasu trwania zakłóceń, ceny detaliczne mogą wzrosnąć, co jeszcze bardziej nasili obawy o inflację.

„Prezydent Joe Biden  powiedział, że »istnieją dowody« na to, że hakerzy lub oprogramowanie, którego użyli, są »w Rosji«” – zauważył Bloomberg. Wskazał na uwagę zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. cyberprzestrzeni i nowych technologii Anne Neuberger, która przyznała, że administracja nie doradzała Colonialowi, czy powinien zapłacić okup.

W poniedziałek FBI potwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak spoczywa na grupie DarkSide. CNN określiła ją wcześniej jako rosyjską grupę przestępczą.

Zobacz także: Rekordowe ceny paliwa w Holandii


źródło:

Zobacz więcej