RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Decyzja Sądu Najwyższego ws. kredytów we frankach

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych – poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski.

TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie...

zobacz więcej

Sędzia wujani, że Izba Cywilna podjęła postanowienia o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego.

Posiedzenie całego składu Izby Cywilnej w sprawie rozstrzygnięcia wielu pytań sformułowanych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczących spraw o kredyty walutowe rozpoczęło się po godz. 13. Wniosek, który I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała w końcu stycznia do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN, obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu.

Jak przekazywał SN, odpowiedzi na przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób „rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje”, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.

źródło:
Zobacz więcej