RAPORT

Pogarda

Ukraina: Prorosyjski polityk oskarżony próbę kradzieży surowców na Krymie

Wiktor Medwedczuk oskarżony o zdradę stanu (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Wiktor Medwedczuk oskarżony o zdradę stanu (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prorosyjski polityk i deputowany Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie – przekazały ukraińskie media, powołując się na prokurator generalną.

Morderstwo Ukraińca. Portugalscy urzędnicy skazani

Trzej urzędnicy portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) zostali skazani na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności za zamordowanie na...

zobacz więcej

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała na Facebooku o postawieniu tych zarzutów dwóm deputowanym parlamentu ukraińskiego – podaje Ukraińska Prawda.

Chodzi o Wiktora Medwedczuka, lidera partii Opozycyjna Platforma – Za Życie oraz Tarasa Kozaka. Wcześniej mieli oni w tej sprawie status świadków.

Prokurator poinformowała, że miejsca pobytu Medwedczuka nie ustalono, a jego poszukiwania prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Czytaj także: Rosja uderza w Europę Środkowo-Wschodnią. UE i USA muszą zareagować 

 „Nie wolno uznawać Krymu za część innego państwa. Nie wolno sprzyjać i bezpośrednio uczestniczyć w przekazywaniu wartościowych dokumentów, dotyczących ukraińskich złóż, które są warte 38 mln hrywien. Nie wolno przejmować własności Ukrainy, która według prawa należy do obywateli. Nie wolno ujawniać informacji, które zawierają tajemnice państwowe” – napisała prokurator Wenediktowa.

SBU potwierdziła, że przeprowadziła rewizje w domu deputowanego, jednak wstrzymała się od dalszych komentarzy. Przeszukiwania odbywają się także w innych miejscach – informuje agencja Interfax-Ukraina.

Gdzie spodziewać się prowokacji Rosji? Amerykański wojskowy ostrzega

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były...

zobacz więcej

Przeszukanie biura Ukraińskiego Wyboru


Według źródeł agencji Medwedczuk, który jest także liderem ruchu politycznego Ukraiński Wybór, „pomimo odcinania się od nielegalnych działań swoich partnerów na Krymie”, koordynuje ich pracę na anektowanym półwyspie.

25 marca SBU przeszukała biura Ukraińskiego Wyboru. Dzień później poinformowano, że trzej działacze ruchu są oskarżeni o zdradę stanu i działania przeciwko terytorialnej integralności oraz nietykalności Ukrainy. Mieli oni uczestniczyć w organizacji nielegalnego referendum i wyborów na Krymie, sprzyjać jego okupacji przez Rosję.

W lutym władze Ukrainy wprowadziły sankcje wobec Kozaka, który jest właścicielem prorosyjskich kanałów telewizyjnych (w rzeczywistości kontrolowanych przez Medwedczuka), a jego firmy były zamieszane w nielegalny handel węglem w Donbasie.

Wkrótce taki sam los spotkał Medwedczuka – zablokowano aktywa jego i jego żony. Informowano wówczas, że przyczyną jest „finansowanie terroryzmu”.

Medwedczuk jest nazywany lobbystą interesów Kremla i łączą go bliskie relacje z prezydentem Władimirem Putinem – jest on ojcem chrzestnym córki ukraińskiego polityka.

Czytaj także: Rosja publikuje listę „krajów nieprzyjaznych”

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej