RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Libicki: Budka wpadł w pewien polityczny korkociąg

Senator PSL Jan Filip Libicki o trudnej sytuacji przewodniczącego PO Borysa Budki (fot. PAP/Marcin Obara; Getty Images)
Senator PSL Jan Filip Libicki o trudnej sytuacji przewodniczącego PO Borysa Budki (fot. PAP/Marcin Obara; Getty Images)

Splot okoliczności, który stworzył się wokół pana przewodniczącego Budki, wskazuje, że – moim zdaniem – raczej już nie uda mu się wyjść z takiego wiru, w który wpadł – powiedział senator Jan Filip Libicki w rozmowie z Radiem Poznań. Według niego samorządowcy skupieni wokół Jacka Jaśkowiaka powinni rozważyć dwa warianty współpracy w razie niepowodzenia PO – z Szymonem Hołownią i Rafałem Trzaskowskim.

Kolejny polityk PO ostro wypunktował Budkę i Trzaskowskiego

Szef PO Borys Budka przeżywa ostatnio ciężkie chwile. Teraz poseł PO Ireneusz Raś przyznał, że jest „rozczarowany” szefem swojej partii. –...

zobacz więcej

– Wiemy, że na skutek różnych elementów Platforma Obywatelska jest w pewnym kryzysie, związanym z osobą pana przewodniczącego Borysa Budki. Wyrazem tego kryzysu jest też pewien fakt publiczny pod tytułem „51 parlamentarzystów Platformy”, którzy piszą do pana przewodniczącego Budki, że w partii źle się dzieje – zaznaczył senator PSL Jan Filip Libicki w programie „Kluczowy Temat” na falach Radia Poznań.

„Tak nie było za przewodniczenia Tuska ani Kopacz”


Zwrócił uwagę, „że tego nie było ani za przewodniczenia Donalda Tuska, ani za przewodniczenia Ewy Kopacz, ani za przewodniczenia Grzegorza Schetyny”. – Takie listy nie powstawały. To ma swoje odbicie w sondażach. W sposób oczywisty już w tej chwili widać w sondażach – i to jest kilka pod rząd sondaży – że ruch Szymona Hołowni wyprzedza zdecydowanie Platformę Obywatelską – zauważył senator.

Dodał, że zna „nazwiska, które mówią, że PO jest w poważnym kryzysie, który być może skończy się śmiercią”. Zaznaczył też, że członkowie organizacji pozarządowej „Stowarzyszenie Wielkopolska – kierunek Europa”, powołanej przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, mogą chcieć nawiązać współpracę z ruchem Szymona Hołowni. Celem stowarzyszenia, które powstało pod koniec 2020 roku, jest zrzeszanie osób o podobnych ideach europejskich i współpraca samorządowców.

Zobacz także: Odpowiedź Borysa Budki na list parlamentarzystów PO i KO


– Ja taką informację posiadłem, że członkowie tego stowarzyszenia patrzą łaskawym okiem z jednej strony na ruch Szymona Hołowni, a z drugiej stronie na Rafała Trzaskowskiego, który chce swój ruch, niezależny nieco od PO, budować w oparciu o samorządowców – wyjawił senator PSL.

Budka bagatelizuje list otwarty? Poseł KO: Sytuacja jest na pewno poważna [WIDEO]

Parlamentarzyści KO w liście otwartym domagają się przemiany PO. Czy Borys Budka, który twierdzi, że widział trzy wersje tego dokumentu,...

zobacz więcej

Według Libickiego wielkopolscy samorządowcy, w tym z PO powinni brać pod uwagę alternatywy współpracy. – Gdybym ja był na miejscu prezydenta Jaśkowiaka i członków tego stowarzyszenia, to na zasadzie przygotowywania się na wariant negatywny – jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską – rozpatrywałbym dwa scenariusze. Rozpatrywałbym scenariusz współpracy z Szymonem Hołownią i rozpatrywałbym scenariusz współpracy z Rafałem Trzaskowskim – kontynuował Libicki.

„Polityczny korkociąg”


Zapytany, czy „już nie z Borysem Budką” odpowiedział: „Splot okoliczności, który stworzył się wokół pana przewodniczącego Budki, wskazuje, że – moim zdaniem – raczej już nie uda mu się wyjść z takiego wiru, w który wpadł. Dodał: „Zdaje mi się, że jest to rodzaj pewnego politycznego korkociągu”.

W minionym tygodniu grupa parlamentarzystów PO i KO przygotowała list otwarty do swych kolegów partyjnych i klubowych, w którym apeluje o podjęcie „poważnej debaty” prowadzącej do „wieloaspektowej przemiany wewnętrznej”. „Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów” – zaznaczyli autorzy listu.

Czytaj także: Treść listu do „parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej”


źródło:
Zobacz więcej