RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Po co Trzaskowskiemu Campus Polska Przyszłości? „To okręt rezerwowy” [WIDEO]

Po zapomnianej już inauguracji ruchu obywatelskiego Wspólna Polska, Rafał Trzaskowski stawia na skierowany do młodych Campus Polska Przyszłości. – Trzaskowski zaczyna się wstydzić PO. Wymyślił ruch społeczny, który nie wypalił, teraz projekt dla młodzieży. W kuluarach słychać, że partyjni koledzy są zirytowani zachowaniem Trzaskowskiego, który jedną nogą jest w PO, a drugą poza. Podejrzewam, że przygotowuje sobie poduszkę powietrzną lub okręt rezerwowy na wypadek, gdyby PO zaczęła całkiem tonąć – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Napięcia w PO. Zbiera się prezydium partii

Na wtorkowym posiedzeniu prezydium Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zmierzy się z pytaniami dwóch wiceszefów partii – podaje portal...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski buduje alternatywę dla Platformy Obywatelskiej?


Choć niewiele słychać o ruchu obywatelskim Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego, to prezydent Warszawy zajmie się kolejną inicjatywą. Zaprasza młodych ludzi do udziału w Campusie Polska Przyszłości. – Polska to my i nikt za nas Polski nie zmieni. Musimy zacząć działać, musimy razem zdecydować, jak jutro ma wyglądać Polska. Dlatego w sierpniu zapraszam was do Olsztyna na Campus Polska Przyszłości. Tam wymyślimy dobrą Polskę. Polskę, w której dobra edukacja daje dobrą pracę. Polskę, w której oddycha się dobrym powietrzem, kobiety i mężczyźni mają równe prawa i nikt nie mówi nikomu, jak ma żyć – w ten sposób inicjatywę zachwalał w internetowym spocie sam Rafał Trzaskowski.

Niektóre media informują o niezadowoleniu w Platformie Obywatelskiej. W partii działa już bowiem młodzieżówka Młodzi Demokraci. Najpierw działała przy Unii Wolności. W 2001 roku jej ówczesny szef Sławomir Nowak wyprowadził ją z UW i zintegrował z Platformą Obywatelską. W PO nie brakuje obaw, że Trzaskowski może zbudować alternatywną wobec PO organizację albo wręcz „ukraść” młodzieżówkę partii Borysa Budki. Niektórzy, jak poseł Ireneusz Raś ubolewają, że o pomyśle Trzaskowskiego dowiedzieli się z mediów.

Zobacz także: Kolejny polityk PO ostro wypunktował Budkę i Trzaskowskiego

Michał Gramatyka z PO: Przyklaskuję tej inicjatywie obiema rękami


Po co inicjatywa Trzaskowskiego dla młodych? Czy w PO są obawy wobec tego projektu? – Campus Polska Przyszłości to nie jest inicjatywa potrzebna Rafałowi Trzaskowskiemu, bo Trzaskowski młodość, przynajmniej pierwszą, ma już za sobą. To jest inicjatywa potrzebna młodym Polkom i Polakom, którzy chcą działać ponad partyjnymi barwami. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski ze swoimi doświadczeniami, kompetencjami, umiejętnościami, które prezentuje, jest doskonałym inicjatorem dla takiej debaty i z całego serca życzę mu powodzenia. We mnie ta inicjatywa nie budzi żadnego niepokoju. Przyklaskuję jej obiema rękami. W szczególności dlatego, że jednym z paneli tematycznych będzie ultraważny dzisiaj problem bezpieczeństwa młodzieży w internecie, cyberbezpieczeństwa, ataków informatycznych– przekonywał poseł PO Michał Gramatyka.

Kazimierz Smoliński z PiS: To próba przyciągnięcia młodszego elektoratu


– To na pewno próba przyciągnięcia najmłodszego elektoratu. Co on z tym elektoratem młodym zrobi, nie wiemy. Czy on chce być dalej w Platformie? Wtedy będzie to poszerzenie istniejącej młodzieżówki, czy to będzie młodzieżówka nowego ruchu. Władysław Frasyniuk zwrócił uwagę, że pan Trzaskowski nie mówi po polsku. Jest przecież polskie słowo kampus, a nie angielskie campus. Pan Trzaskowski lubi się jednak chwalić swoją znajomością języków, więc nawet w tym przypadku używa języka obcego. Jak spojrzymy na zaplecze intelektualne czy finansowe, to tam są same organizacje międzynarodowe. Partnerzy to: Robert Schuman Institute, Konrad Adenauer Stiftung i International Republican Institute – mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Będzie zmiana w Platformie? Poseł o „lewicowym” odchyle Trzaskowskiego [WIDEO]

Powinien poddać się po prostu na nowo elektoratowi Platformy Obywatelskiej – mówił o obecnym szefie Platformy Obywatelskiej Borysie Budce poseł tej...

zobacz więcej

Arkadiusz Iwaniak z Lewicy: W prezydencie Trzaskowskim siedzi coś w stylu: Nie bardzo mi się chce pracować


– Mam wrażenie, że Rafał Trzaskowski od dłuższego czasu jest namawiany przez wiele osób, żeby zbudował jakiś ruch z nazwą, która się dobrze kojarzy. Słyszeliśmy o Nowej Solidarności, Wspólnej Polsce, czyli inicjatywach, które się nie udają. Teraz o ruchu, który ma być wyjściem dla ludzi młodych. Ja się cieszę, bo każde wyjście do młodych, pokazanie, czym jest polityka, jak się robi politykę, bez względu na to, kto to robi, jest dobre. Przecież ktoś po nas musi do tej polityki wejść. Nie sądzę jednak, żeby z tego się coś urodziło, co mogłoby odbudować Platformę Obywatelską i dać wiatr na nową inicjatywę Trzaskowskiego. Mam wrażenie, że w prezydencie Trzaskowskim siedzi coś w stylu: „Nie bardzo mi się chce pracować” – ocenił poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak.

Zobacz także: Rozmowy Lewicy z rządem. Trzaskowski: KE i PE są gotowe do twardej interwencji

Ryszard Czarnecki z PiS: Trzaskowskiemu nie podoba się to, co się dzieje w PO


Na pewno jest to pewien sygnał, że nie podoba mu się to, co dzieje się w Platformie, więc tworzy coś nowego. Coś, co nie jest jeszcze ruchem partyjnym, ale czymś, co może przyczynić się w przyszłości do stworzenia jakiejś nowej formuły politycznej. Trzaskowski zatrzymuje się jednak w swoich procesach decyzyjnych. Czegoś chce, coś zapowiada, później nie robi tego. To pokazuje jego portret charakterologiczny. Z jednej strony chciałby, ale z drugiej boi się. Pytanie, czy to jest lider, który mógłby pokusić się o konkurowanie z Jarosławem Kaczyńskim, który zawsze bardzo dobrze wie, czego chce – przekonywał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej