RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Opozycja kpiła i rozpowszechniała memy. Oto zdjęcia zrobione 2,5 roku później

Symboliczne wbicie łopaty w miejscu przyszłej budowy, 2018 rok (od lewej: wiceminister Marek Gróbarczyk i prezes PiS Jarosław Kaczyński) (fot. PAP/Adam Warżawa).
Symboliczne wbicie łopaty w miejscu przyszłej budowy, 2018 rok (od lewej: wiceminister Marek Gróbarczyk i prezes PiS Jarosław Kaczyński) (fot. PAP/Adam Warżawa).

Najnowsze

Popularne

Gdy w 2018 roku politycy PiS wbijali łopaty przy budowie kanału na Mierzei Wiślanej, opozycja kpiła. Rozpowszechniano memy i sugerowano, że projektu nie uda się zrealizować. – W przyszłym roku chcemy juz zakończyć realizację budowy – mówi teraz portalowi tvp.info wiceminister Marek Gróbarczyk, który niewiele ponad 2 lata temu inaugurował projekt razem z Jarosławem Kaczyńskim. – A być może jeszcze w maju przekierujemy ruch na nową drogę 501 stworzoną dzięki nowemu mostowi obrotowemu – dodaje.

Wzmocniono ochronę przekopu mierzei. Wdarli się poszukiwacze bursztynu

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu, tak by na plac budowy nie mogli się dostać poszukiwacze bursztynu. W czasie...

zobacz więcej

– Trudno odnosić się do wszystkich szalonych konfabulacji, które produkuje regularnie opozycja. Dla nas było rzeczą oczywistą, że jeśli za coś się bierzemy, to chcemy to zrealizować. Nie po to wkopywaliśmy tamten słupek, żeby kontynuować politykę Donalda Tuska i składać obietnice bez pokrycia – mówi portalowi tvp.info Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, a wcześniej szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zobacz także -> Kilogramy bursztynu na budowie Mierzei Wiślanej

Gdy w październiku 2018 roku wbijano tam pierwszą łopatę i wkopywano ostatni słupek geodezyjny, opozycja przekonywała, że kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej nigdy nie powstanie. Rozpowszechniano informację, że politycy PiS wbijali na Pomorzu łopaty, chociaż nie mieli nawet pozwolenia na budowę. Pisano, że projekt „nie ma uzasadnienia ekonomicznego”. Krytykowano, że jest to gigantomania. Rozpowszechniano przerobione zdjęcia i memy ośmieszające całą inwestycję.

Budowa kanału na Mierzei. Wykonawca kładzie pierwszy asfalt [WIDEO]

W rejonie budowy kanału na Mierzei Wiślanej powstaje nowa droga 501. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty. W ich rejonie oraz w podporach...

zobacz więcej

Mierzeja Wiślana. Kiedy zakończenie budowy?


– Dzisiaj mogę podtrzymać stanowisko, że budowa jest na odpowiednim etapie. W przyszłym roku chcemy juz zakończyć realizację budowy. Nie zakładamy, aby pojawił się jakiś poślizg – mówi Marek Gróbarczyk.

Zobacz także -> Pereira: Pieniądze UE są na rozwój i inwestycje, a nie na ideologię LGBT

W rozmowie z nami zaznacza, że na każdej budowie, a szczególnie przy tak dużej inwestycji, wszystko może się zdarzyć. Wskazuje jednak, że na dzień dzisiejszy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

CPK jak budowa kanału na Mierzei

Sikorski żąda przerwania budowy CPK. Prezes: Stworzył swoją wizję portu i z nią walczy

Europoseł PO Radosław Sikorski poinformował, że w związku z epidemią liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska spadła o 99 proc....

zobacz więcej

Dziś z projektu na Mierzei Wiślanej prawie nikt się już nie śmieje. Opozycja zaznacza, że budowa pochłonie więcej pieniędzy niż zakładano, ale niewiele osób odważa się powiedzieć mieszkańcom Pomorza w twarz, że inwestycja nie miała sensu. Powód? Namacalnie widać już jej efekty. Teraz obiektem kpin bywa Centralny Port Komunikacyjny.

– Budowa CPK ma pełne podstawy i uwarunkowania ekonomiczne. Partner strategiczny wybrany w ramach realizacji, czyli lotnisko w Korei Południowej, jest dla nas również kluczem do budowania mostu Europa–Azja – komentuje Marek Gróbarczyk.

Zobacz także -> Budowa kanału na Mierzei Wiślanej wkracza w kolejny etap

Wiceminister ocenia, że obecnie w całym ruchu żeglugowym widać tendencję przesuwania części transportu ładunków do regionu Europy Środkowo–Wschodniej. – Na tym korzystają nasze porty. Tak samo będzie się działo z ruchem lotniczym – przekonuje.

– To ogromna szansa dla naszego kraju. Ten dobry czas należy wykorzystać właśnie poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Zabezpieczy ona na przyszłość połączenia lotnicze, które są kluczowe przy budowaniu Polski jako wielkiego hubu transportowo–turystycznego – mówi.

Wielkie projekty a kryzys ekonomiczny. Będą opóźnienia?

Czeskie media o przekopie Mierzei Wiślanej. „Mały Kanał Sueski” 

Czeska gazeta „Lidove noviny” pisze o przekopie Mierzei Wiślanej. Inwestycja jest nazywana  „małym Kanałem Sueskim”. Dziennik wskazuje, że przez...

zobacz więcej

Eksperci podkreślają, że realizacja strategicznych inwestycji państwa w ostatnich miesiącach nie należy do najłatwiejszych. Globalny kryzys związany z COVID-19 pokrzyżował wiele planów, ale przedstawiciele rządu zapewniają, że w przypadku kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej wszystko idzie zgodnie z planem.

– Chociaż mamy czas epidemii i utrudnione funkcjonowanie gospodarki, podczas budowy kanału nie mieliśmy istotnego przestoju. Wszystko przebiegało zgodnie z planem – zapewnia Gróbarczyk.

Wiceminister podkreśla, że prywatnie cieszy go również fakt, iż jest już gotowy most południowy, czyli pierwszy z mostów obrotowych, które będą układem drogowym na śluzie.

Zobacz także -> „Dotrzymujemy słowa”. Przekop Mierzei przekroczył półmetek

– Właśnie teraz trwają procesy odbiorowe. Mamy nadzieję, że być może jeszcze w maju lub na początku czerwca przekierujemy ruch na nową drogę 501 stworzoną dzięki nowemu mostowi obrotowemu. Bo tak jak zapowiadaliśmy, najpierw będzie oddany do eksploatacji układ drogowy, a następnie śluza – podsumowuje.

Teren budowy w miejscowości Skowronki to realizacja projektu połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Szlak morski na Bałtyk ma zostać skrócony, pogłębiony i uproszczony. Relacja fotograficzna z budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej jest dostępna  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej