RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stali w kolejce przez noc by mieć miejsce w żłobku

Łączna liczba miejsc w żłobku w Nowych Skalmierzycach to 80. (fot. Shutterstock)
Łączna liczba miejsc w żłobku w Nowych Skalmierzycach to 80. (fot. Shutterstock)

W nocy z poniedziałku na wtorek przed gminnym żłobkiem w Nowych Skalmierzycach ustawiło się w kolejce kilkudziesięciu rodziców, chcących zapisać swoje dziecko. – Samo miejsce w kolejce nie decyduje o przyjęciu dziecka do placówki – zaznaczył we wtorek włodarz tej miejscowości Jerzy Walczak.

Warszawscy rodzice wściekli na Trzaskowskiego. Marzenia o żłobkach runęły

„W żłobkach miejsc nie ma od dawien dawna” – piszą w sieci rozżaleni rodzice. Ci, których dzieci są najmłodsze, mają do ratusza jeszcze większe...

zobacz więcej

Rekrutacja dzieci do gminnego żłobka w wielkopolskich Nowych Skalmierzycach rozpoczęła się we wtorek i potrwa do 28 maja. Już o godz. 17 w poniedziałek przed żłobkiem zaczęła ustawiać się kolejka chętnych do zapisania swojego dziecka. Rodzice przyszli przed budynek placówki i na przyniesionych ze sobą krzesłach turystycznych rozpoczęli czuwanie w kolejce do zapisów.

Jak wyjaśnił burmistrz Nowych Skalmierzyc, żłobek dysponuje 80 miejscami, z czego do rekrutacji w tym roku zaplanowano 40 wolnych. – Pozostałe zajmują dzieci, które do żłobka już uczęszczają, ich opieka w placówce będzie kontynuowana aż do rozpoczęcia edukacji w przedszkolu – wyjaśnił.

Prowadzenie przez samorządy żłobków nie jest obowiązkowe, tak jak ma to miejsce w przypadku przedszkoli. Dlatego w powiecie ostrowskim są tylko trzy takie placówki. – W naszej gminie widzimy taką potrzebę, ponieważ wzrasta zaufanie społeczne do tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od samego początku sukcesywnie więc zwiększamy liczbę miejsc w naszym żłobku – powiedział Walczak Polskiej Agencji Prasowej.

Jak wygląda sytuacja z miejscami w żłobkach? Ratusz odpowiada

Ile dzieci zostało zgłoszonych do programu rekrutującego do stołecznych żłobków? Ilu dzieciom zostało zapewnione miejsce w żłobkach? Ile dzieci...

zobacz więcej

W momencie utworzenia placówki w 2015 r. było 30 miejsc, w 2017 – 42, w 2018 – 68, od roku 2019 roku – 80 miejsc. – Liczba ta w ciągu zaledwie czterech lat wzrosła aż o 166 procent – przekazał burmistrz. I podał, jak kształtował się poziom dzietności. – Dla przykładu podam, że w 2015 r. urodziło się 190 dzieci, w 2020 – 181 – dodał.

Rekrutacja do żłobka odbywa się na podstawie regulaminu, który określa punktację poszczególnych kryteriów. Wśród nich znajdują się: miejsce zamieszkania na terenie Nowych Skalmierzyc, rodzice pracujący zawodowo, rodzic samotnie wychowujący, dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności i kryterium wielodzietności.

– Rekrutacja odbywa się na podstawie uzyskanej liczby punktów. W przypadku uzyskania równorzędnej sumy punktów komisja rekrutacyjna wybiera dziecko na podstawie kolejności złożenia wniosku – wyjaśniał włodarz Nowych Skalmierzyc.

Z wtorkowych danych żłobka wynika, że miejsc zabraknie dla 20 dzieci. Koszt pobytu dziecka w gminnym żłobku wynosi 150 zł miesięcznie.

���������������� | Tymczasem pod żłobkiem...... Nocują, żeby zapisać swoje pociechy. Stworzono nawet listę kolejkową. RODZICE ZDENERWOWANI‼️��

Pubblicato da Info Skalmierzyce su Lunedì 10 maggio 2021

źródło:

Zobacz więcej