RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera szczepionkowa w Niemczech. Ujawniono najczęstsze metody oszustów

Kolejka do punktu szczepień przeciw COVID-19 w Berlinie (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)
Kolejka do punktu szczepień przeciw COVID-19 w Berlinie (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Tysiące osób w Niemczech oszukuje, usiłując się dostać na szczepienie przeciwko COVID-19 bez kolejki. Jak informuje program telewizyjny „Report Mainz”, punkty szczepień są oblegane przez agresywne osoby żądające priorytetowej obsługi lub nawet szczepienia poza kolejką.

Farma szparagów w Niemczech. Polka: To był horror

W Niemczech na jednej z największych farm szparagów, gdzie pracuje kilkuset Polaków, wybuchła epidemia koronwirusa. 130 osób jest zarażonych, wielu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według redakcji niemieckiego programu, takich przypadków oszustw i prób wyłudzeń szczepienia było kilka tysięcy. – Są przyłapywani na gorącym uczynku, ale nie ma dla nich sankcji – komentuje Eugen Brysch z Niemieckiej Fundacji na rzecz Ochrony Pacjentów.

2 tys. oszustw w jednym tylko punkcie szczepień


Centrum Szczepień w Hamburgu zgłosiło, że w ciągu jednego tygodnia zarejestrowało 2 tys. osób, które oszukiwały, by otrzymać szczepienie bez oczekiwania. W Monachium odnotowano 350 takich przypadków, a w Saarbrucken 140. Redakcja „Report Mainz” zaznaczyła, że nie wszystkie centra w Niemczech podały liczby incydentów tego rodzaju.

Oszuści najczęściej twierdzą, że należą do grupy priorytetowej albo – w przypadku kobiet – że są w ciąży. Co więcej, jeśli powiedzą, że potrzebują opieki, mogą też zgłosić dwie dodatkowe osoby, żeby zostały zaszczepione przed kolejką. „Report Mainz” przekazał, że w jednym z centrów udało się w ten sposób zaszczepić nie dwie, a osiem dodatkowych osób – młodych i zdrowych.

Miliony seniorów dotąd bez szczepionki


Do tej pory w Niemczech wykorzystano ponad 35 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19, z czego 27,3 mln przeznaczono na pierwsze dawki, a 7,8 mln na drugie. 32,8 proc. populacji tego kraju zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, a 9,4 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Federalny minister zdrowia Jens Spahn powiedział we wtorek, że według szacunków kilka milionów osób powyżej 60. roku życia nie otrzymało jeszcze szczepionki. Spahn dodał jednak, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni zostanie ona podana od 5 do 6 mln osób z tej grupy wiekowej.

Zobacz także: „Czarny grzyb” atakuje chorych na COVID-19. „Co drugi pacjent umiera”

źródło:

Zobacz więcej