RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czarny grzyb” atakuje chorych na COVID-19. „Co drugi pacjent umiera”

Co to mukormykoza? Groźny „czarny grzyb” atakuje osłabiony koronawirusem organizm (fot. Shutterstock)
Co to mukormykoza? Groźny „czarny grzyb” atakuje osłabiony koronawirusem organizm (fot. Shutterstock)

W alarmującym tempie rośnie liczba przypadków mukormykozy – ostrzegają lekarze w Indiach. To groźna grzybica, która atakuje chorych na COVID-19, prowadząc często do śmierci pacjentów.

Osoby, które dostały pierwszą dawkę, mogą przyspieszyć termin drugiej

Skrócony czas między dawkami z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja. Ci, którzy już są po pierwszym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak pisze dziennik „Indian Express”, w szpitalach w Delhi oraz stanach Maharasztra i Gudżarat stwierdzono w ostatnim czasie nadzwyczajnie dużą liczbę przypadków zakażeń „czarnym grzybem” wśród pacjentów z COVID-19. Liczby były na tyle pokaźne, że w niedzielę rządowy zespół ds. pandemii opublikował specjalny komunikat ostrzegający przed chorobą.

„Czarny grzyb” atakuje oczy, zatoki, mózg


Jak podaje BBC, w jednym ze szpitali w Mumbaju odnotowano w ostatnich dwóch miesiącach 24 przypadki infekcji, podczas gdy rocznie spotyka się tam 6 w całym roku. Jedenastu pacjentów straciło zainfekowane przez grzybicę oczy, zaś sześciu zmarło.

Mukormykoza to rzadka, lecz poważna choroba wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Według ekspertów cytowanych przez brytyjski „Guardian” to właśnie słabo leczona cukrzyca może być powodem nadzwyczajnie wysokiej liczby infekcji w Indiach. Sterydami, takimi jak deksametazon, leczy się cięższe przypadki COVID-19 w szpitalach. Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji. Jak podaje BBC, połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

Zobacz także: Luzowanie obostrzeń. Ważne informacje ws. meczów i manifestacji

źródło:

Zobacz więcej